Bude následovat Zemana? Trump zvažuje cestu do Moskvy na výročí konce války

Autor: ČTK, tva - 
8. listopadu 2019
18:30

Americký prezident Donald Trump zvažuje, že se příští rok v květnu v Moskvě zúčastní oslav 75. výročí vítězství Rudé armády nad nacistickým Německem. Trump to v pátek podle agentury Reuters řekl novinářům. Pozvání k oslavám od hlavy ruského státu Vladimira Putina přijali již dříve prezidenti Francie či Česka Emmanuel Macron a Miloš Zeman.

Moskva s předstihem rozeslala pozvánky představitelům řady států včetně čínskému prezidentovi Si Ťin-pchingovi nebo německé kancléřce Angele Merkelové. Zeman pozvání do Moskvy přijal již v červnu, Macron tak učinil v červenci, kdy s Putinem telefonicky hovořil.

Zeman se zúčastnil i po anexi Krymu

Zeman se jako jeden z mála evropských státníků zúčastnil moskevských oslav v roce 2015 i u příležitosti 70. výročí porážky hitlerovského Německa, vojenské přehlídce ale stejně jako tehdejší slovenský premiér Robert Fico nepřihlížel. Evropští představitelé tehdy pozvání většinou odmítli v reakci na ruskou anexi ukrajinského autonomního poloostrova Krym v roce 2014.

Prezident Miloš Zeman se zdraví s Vladimirem Putinem v MoskvěPrezident Miloš Zeman se zdraví s Vladimirem Putinem v Moskvě | EPA

Německá kancléřka Merkelová jela do Moskvy den po hlavních oslavách, aby společně s Putinem uctila padlé u hrobu Neznámého vojína.

Přehlídky se chystají po celém Rusku

Vojenské přehlídky k upomínce konce druhé světové války v Evropě pořádá Rusko na moskevském Rudém náměstí každoročně. Ruské ministerstvo obrany tento měsíc uvedlo, že chce pozvat také vojenské jednotky Spojených států, Británie a Francie jako válečných spojenců tehdejšího Sovětského svazu.

Rusko dále plánuje, že 9. května 2020 budou vojáci defilovat vedle Moskvy ještě v 27 dalších ruských městech, mimo jiné v Petrohradě, Smolensku nebo také v Sevastopolu na anketovaném Krymu.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

satanas ( 9. listopadu 2019 11:09 )

Co ty vis o chlapech , pubertaku,,jinak mne potesila na CT 24 hlasatelka Pokorna ktera konecne rekla pravdu,,,Trump uvazuje ze prijede na oslavu OSVOBOZENI EVROPY!!! Rudou armadou..

sukin-sa-vracia ( 8. listopadu 2019 18:56 )

Zeman Trump Putin

roko77 ( 8. listopadu 2019 18:55 )

Fotografie č.4 je děsná myslím, že chlapi by se neměli na sebe tak idiotsky culit

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud