Putin chce mít vlastní Wikipedii. Za „hodnověrné“ informace zaplatí stovky milionů

Autor: ČTK, sab - 
6. listopadu 2019
07:15

Rusko by podle prezidenta Vladimira Putina mělo mít vlastní alternativu k Wikipedii. Šéf Kremlu navrhl vytvořit ruskou online encyklopedii, která bude obsahovat „hodnověrné informace“. Informovala o tom agentura RIA Novosti, podle níž už vláda na projekt vyčlenila peníze.

„Co se týče Wikipedie, je lépe ji nahradit Velkou ruskou novou encyklopedií v elektronické podobě. V každém případě bude nabízet hodnověrné informace v moderní formě,“ řekl Putin na zasedání vládní Rady ruského jazyka.

Putin odkazoval na tištěnou verzi Velké ruské encyklopedie, která vyšla v letech 2007 a 2014. Reagoval přitom na kritickou poznámku jednoho ruského univerzitního profesora, podle nějž ruské soudy nezřídka citují informace z Wikipedie ve svých rozsudcích.

Podle vládních dokumentů plánuje ruský kabinet poskytnout do roku 2022 na vytvoření nové online encyklopedie 1,7 miliardy rublů (616 milionů korun).

Další cenzurní krok?

Ruskojazyčná verze Wikipedie obsahuje 1,5 milionu hesel. V roce 2015 ji ruské úřady nakrátko zakázaly kvůli tomu, že její správci odmítli smazat heslo týkající se užívání konopí.

Agentura DPA připomněla, že minulý týden začal v Rusku platit kontroverzní zákon o „svrchovaném internetu“, který umožňuje větší kontrolu úřadů nad děním na síti. Kreml novinku prezentuje jako ochranu proti kybernetickým útokům, kritici hovoří o nové dimenzi cenzury.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Templ ( 7. listopadu 2019 14:37 )

Hurone opravdu?Teď se dívám na dokument o studené válce na Ct2 a tam bezostyšně tvrdí že NATO vzniklo jako odpověď na Varšavskou smlouvu. Pokud vím tak NATO vzniklo 1949 a Varšavská smlouva 1955 takže ono je to potřeba troubo🤮🤮

Huron ( 6. listopadu 2019 09:57 )

Tento sebestředný Ras-Putin chce nechat popsat dějiny Ruska podle sebe a hlavně aby byli o něm.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud