Donald Trump chce„zamáznout“ pomoc Ukrajině. Platit prý má Evropa

Autor: ČTK - 
11. 9. 2019
10:27

Kongres a Bílý dům se dostaly do sporu o poskytnutí finanční a vojenské pomoci Ukrajině v jejím konfliktu s Ruskem, který vyvolala anexe Krymu a proruské povstání na Donbasu. Podle zpráv amerických médií chce prezident Donald Trump pomoc ve výši čtvrt miliardy dolarů (téměř 60 miliard korun) zablokovat, přestože zákon o pomoci Ukrajině schválily obě kongresové komory a sám Trump ho podepsal.

Kongres je připraven případné zablokování pomoci hlasováním změnit, oznámili v úterý na tiskové konferenci demokratický senátor Chris Murphy a republikán Ron Johnson. „Nebude-li chtít (Trump) peníze vydat, jsem přesvědčen, že na základě dohody obou parlamentních stran Kongres rozhodne opačně,“ řekl Johnson, který spolu s Murphym Ukrajinu nedávno navštívil. Cestu do Ruska jim Moskva nepovolila.

Zprávy o možném zablokování pomoci Ukrajině se objevily už v srpnu. Trump prý tvrdí, že o finanční pomoc Ukrajině by se místo Spojených států měly postarat evropské země, protože Ukrajina leží „na jejich dvorku“. V Kyjevě podle Murphyho nechápou, proč pomoc vázne.

List The Wall Street Journal v pondělí psal o podezření demokratické opozice, že Trump nutí ukrajinskou vládu podniknout kroky, které by mu ve volbách příští rok mohly usnadnit znovuzvolení. Prezident prý hrozí zastavením finanční pomoci, pokud Kyjev neprověří, zda dřívější vláda prezidenta Viktora Janukovyče chtěla v roce 2016 Trumpa v prezidentské kampani poškodit a podpořit jeho oponentku Hillary Clintonovou.

Ukrajinské úřady by měly rovněž zjistit okolnosti údajné ukrajinské intervence Joea Bidena, bývalého amerického viceprezidenta a možného Trumpova soupeře ve volbách 2020, ve prospěch Bidenova syna Huntera. Ukrajinská prokuratura prošetřovala jeho obchodní aktivity na Ukrajině.

Murphy a Johnson museli v Kyjevě přesvědčovat Ukrajince, že Američané za nimi stojí, prohlásili na tiskové konferenci.  „Bez ohledu na postup prezidenta jsou Spojené státy s Ukrajinou a statečný ukrajinský lid podporují,“ řekl senátor Johnson.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Aktuálně: Konec kauzy Čapí hnízdo - Státní zástupce zastavil stíhání Andreje Babiše

Taurus70 ( 11. září 2019 11:53 )

Vidite debilove historie se stale opakuje spinavou praci jste pro Zapad vykonali ted treba pochcipejte.Pry spojenci 😂😂😂😂

Zobrazit celou diskusi
Další videa