Zeman „namíchnul“ Kyjev. Český velvyslanec vysvětloval Rusíny

Autor: ČTK - 
12. 9. 2019
09:51

Český velvyslanec v Kyjevě ve středu ukrajinským diplomatům objasňoval okolnosti setkání českého prezidenta Miloše Zemana s delegací ukrajinských Rusínů, které se minulý týden uskutečnilo v Praze. O vysvětlení podle zprávy agentury Unian požádalo ambasadora Radka Matulu ukrajinské ministerstvo zahraničí.

Matula „odmítl jakékoli výzvy z české strany k rusínské autonomii v Zakarpatské oblasti“, napsala ukrajinská agentura s odvoláním na tiskovou zprávu ukrajinského ministerstva. Český diplomat potvrdil podporu územní celistvosti Ukrajiny v rámci mezinárodně uznaných hranic. „Česká strana k tomu připraví oficiální informaci,“ napsal Unian.

Ukrajinské ministerstvo v prohlášení uvedlo, že Kyjev bude „dál rozhodně reagovat na jakékoli pokusy zpochybňovat svrchovanost a územní celistvost Ukrajiny“.

Podle mluvčího české ambasády byl Matulův rozhovor na ministerstvu zahraničí krátký. „Velvyslanec zopakoval, co už dříve řekl mluvčí českého prezidenta Jiří Ovčáček,“ konstatoval mluvčí Tomáš Pavlíček. Se Světovou radou podkarpatských Rusínů, jejíž delegace Zemana navštívila, ambasáda v Kyjevě neudržuje žádné kontakty, dodal.

Ovčáček po Zemanově setkání s Rusíny prohlásil, že prezident plně podporuje územní celistvost Ukrajiny, a zdůraznil, že otázky decentralizace jsou výhradně vnitřní záležitostí Ukrajiny.

O Zemanově schůzce s rusínskou delegací informoval počátkem týdne Deník N, podle něhož byl v delegaci i rusínský pop Dmytro Sydor odsouzený na Ukrajině za separatismus. „Zeman Rusínům slíbil, že o jejich problémech bude jednat s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským,“ napsal český list.

Podle posledních oficiálních demografických statistik se k rusínskému původu v ukrajinské Zakarpatské oblasti hlásí 10.000 lidí. Rusíni, kteří na Ukrajině nemají status národnostní menšiny, tvrdí, že tyto údaje jsou silně podhodnocené. Kyjev považuje proruskou část rusínské komunity za pátou kolonu Moskvy a podezírá ji z rozvratnictví.

 

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Aktuálně: Konec kauzy Čapí hnízdo - Státní zástupce zastavil stíhání Andreje Babiše

anonym01 ( 12. září 2019 14:14 )

NO ASI OD TEHDY KDYZ SE TAK NEVHODNE O KAZDYM VYJADRUJI. NENI TO PRIPAD PANA PREZIDENTA?

anonym01 ( 12. září 2019 14:11 )

A NIC NEDELAJI, JEN KECAJI STEJNE JAKO TY!

anonym01 ( 12. září 2019 14:08 )

SVĚRACÍ KAZAJKU A PROTOPOVA S PROTOPOVEM SI HO ODVEZOU NA KRYM. TO BY BYLA DOBRA ODMENA SOUDRUZI, NE? TAK DLOUHO SE VAM STARAL O VASE PLNE KAPSY

sekebo ( 12. září 2019 13:27 )

Opravdu nechápu, jak tahle ta lidská troska může ještě někoho namíchnout, vždyť se na něj podívejte, to je spíše k politování

pooresh ( 12. září 2019 13:22 )

ceppem ho sleh­nout­.Husit­skym,j­ako driv.

Zobrazit celou diskusi
Další videa