Čtvrtek 29. července 2021
Svátek slaví Marta, zítra Bořivoj
Oblačno, déšť 27°C

Vyhazov třetiny ministrů? Po triumfu přijde zemětřesení, Johnson prý chystá velké změny

Aktualizováno -
15. prosince 2019
15:37
Autor: ČTK - 
14. prosince 2019
16:06

Boris Johnson má v plánu vytvořit „revoluční“ vládu, chce propustit některé ministry, spojovat rezorty a místo státních úředníků zapojit externí odborníky. Napsal to dnes britský list Sunday Times. Premiér, jehož konzervativci před několika dny drtivě vyhráli parlamentní volby, by se mohl zbavit až třetiny nynějších ministrů, napsal list s dovoláním na vládní úředníky.

Staronový britský premiér Boris Johnson přislíbil Britům návrat sebedůvěry. Prohlásil to během sobotní návštěvy severovýchodu Anglie, která byla dosud baštou opozičních labouristů, ale ve čtvrtečních parlamentních volbách podpořila Johnsonovy konzervativce. 

V neděli se pak začalo spekulovat o blížícím se britském zemětřesení. Po Johnsonově vítězství prý přijdou zásadní změny.

Johnson plánuje revoluční změny britské vlády

Premiér zřídí ministerstvo pro hranice a přistěhovalectví, které vyčlení z ministerstva vnitra. Spojí ministerstvo mezinárodního obchodu s rezortem obchodu a energetiky. Ministerstvo pro brexit bude zrušeno k 31. lednu, což je Johnsonův termín pro odchod Spojeného království z Evropské unie, uvádí Sunday Times.

Velké změny podle britského listu chce Johnson provést až v únoru po brexitu. V příštích dnech hodlá složení kabinetu změnit jen málo, zbaví se pouze ministrů, kteří ve volbách neuspěli.

„Únorové změny budou pořádně velké. Bude hledat lidi, kteří dokážou fungovat a nestarají se o média nebo krátkodobé problémy,“ řekl listu vysoce postavený vládní úředník. „Pracujeme na velmi podrobném a velmi revolučním plánu, do kterého se pak pustíme,“ konstatoval.

Premiér na severu

Premiér zatím o konkrétních změnách mlčí. Mluví spíše obecně. „Získáme zpět naši národní sebedůvěru, charisma a sebejistotu a jako země budeme dělat věci jinak a lépe,“ uvedl Johnson v sobotu ve volebním obvodě Sedgefield na severovýchodě Anglie. Tento obvod drželi od roku 1935 výhradně labouristé a v minulosti za něj byl zvolen do parlamentu bývalý labouristický premiér Tony Blair. Nyní ho ale ovládli konzervativci.

Britský premiér Boris Johnson s partnerkou Carrie Symondsovou. Britský premiér Boris Johnson s partnerkou Carrie Symondsovou. | Reuters

Johnson řekl, že po volbách, které mu v 650členné Dolní sněmovně zajistily absolutní většinu, se Británie vydává na „úžasné dobrodružství“. Stejně jako v pátek ujistil, že důvěru voličů, z nichž mnozí dříve volili labouristy, nezradí.

„Umím si představit, jak tužky lidí kroužily a nejistě těkaly nad volebními lístky, než se dostaly k nám, konzervativcům. A vím, že lidé mohli změnit volební zvyky dodržované po generace, když hlasovali pro nás. Chci, aby lidé ze severovýchodu věděli, že my v Konzervativní straně a já jim důvěru splatíme,“ řekl Johnson.

Video Johnson mezi ovcemi, voliči, studenty či mechaniky v depu formule: Britský premiér pak triumfoval v předčasných volbách - Reuters

Corbynův pád v přímém přenosu

Labouristický lídr Jeremy Corbyn nadále čelí kritice a výzvám, aby po volebním debaklu své strany okamžitě odstoupil. Ten ale rychlý odchod odmítá.

Porážka labouristů je nejhorší za celá desetiletí, což jen zvyšuje tlak na Corbyna, aby odstoupil. Ten odchod slíbil, ale postu se chce vzdát až poté, co si strana vybere nástupce. To mnohým kritikům ale nestačí. Trojice Corbynových synů se proti kritice otce ohradila a útoky na něj odsoudila jako odporné.

Otřásat se začíná také Corbynův stínový kabinet, odchod již oznámil stínový ministr financí John McDonnell. Ten se ještě v pátek za Corbyna postavil a prohlásil, že labouristé argumentační spor v kampani sice vyhráli, ale nedokázali překonat překážku v podobě brexitu.

Johnsonovým ústředním slibem v kampani bylo dokončení brexitu a vzhledem k novému rozložení sil v parlamentu bude Johnson schopen vyvést ke konci ledna Británii z Evropské unie.

Video Johnsonův rival Corbyn: Prosazoval zestátňování či vyšší platy, labouristy k vítězství nedovedl - Reuters

„Přijde nový lídr, který si stínový kabinet vybere. Součástí toho kabinetu nebudu,“ řekl McDonnell s tím, že svůj díl práce již udělal. Jako možného nového lídra opozice zmiňují britská média Emily Thornberryovou, dosavadní stínovou ministryni zahraničí. Na dotaz novinářů, zda se bude o funkci ucházet, odpověděla, že stále truchlí.

„Musíme dostat šanci zastavit se a zamyslet se,“ řekla. „Upřímně, příštích pět let nás čeká děsná hromada práce, když jsme dostali tuhle strašnou konzervativní vládu,“ dodala.

Povede labouristy nově Emily Thornberryová? Povede labouristy nově Emily Thornberryová? | Reuters

tomik007 ( 14. prosince 2019 17:28 )

ANO - a v cezku to maji v rukach czobolandjani

mandat ( 14. prosince 2019 17:16 )

Anglie usetri miliardy,co strkala do EU. Babis se motal kolem Merkel a rval, ze je to katastrofa pro celou Evropu.Blb netusi, ze EU neni Evropa.
Rozhazuji miliardy jen tak, maji extremni platy, stehuji Afriku do Evropy,ale porad se ohani Evropou. V Berline uz nenajdete cisteho Nemce, ve Svedku diktuji muslimove a v anglii to neni o moc lepsi.

tomik007 ( 14. prosince 2019 16:37 )

v bruseli se ted budou muset RYCHLE napakovat - jelikoz brexit se stane zcela jiste popularni a desitky tisic skvele preplacenych mist v bruseli zacnou pomalu - ale jiste mizet...

Zobrazit celou diskusi
Další videa