Saskia (†23) zemřela při útoku islamisty v Londýně: „Vtipná a velkorysá,“ pláče rodina

Autor: Darina Jíchová, ČTK - 
2. prosince 2019
10:08

Také druhou obětí pátečního útoku v Londýně je absolventka Cambridgeské univerzity Saskia Jonesová (†23), první obětí byl její o dva roky starší spolužák Jack Merritt (†25). Oba zabil útočník s nožem na mostě London Bridge. „Byla skvělá, hodná a vtipná,“ vzpomínají na dívku příbuzní a přátelé, uvedl list The Independent.

V pátek na londýnském mostě útočil islámský radikál Usman Khan (†28), jeho řádění si vyžádalo 2 oběti a 3 zraněné. Větší tragédii zabránili kolemjdoucí, kteří se na Khana vrhli. Muže nakonec zneškodnili policisté.

Khan byl v roce 2012 odsouzen k 16 letům vězení za plánování bombového útoku například na londýnskou burzu. Loni byl podmínečně propuštěn a sledován elektronickým náramkem, potvrdili vyšetřovatelé i premiér Boris Johnson.

Obě Khanovy oběti byly někdejšími studenty Cambridgské univerzity, kteří spolupracovali na vzdělávacím projektu Learning Together. Kampaň se zaměřuje na rehabilitaci vězňů. V pátek, než došlo k útoku, se Jonesová a Merrit účastnili akce u příležitosti 5. výročí programu. Na oslavě byl i džihádista Khan. K útoku se prostřednictvím své informační agentury Amaq přihlásila teroristická organizace Islámský stát (ISIS). Neposkytla však žádné důkazy.

„Viděla v lidech to nejlepší“

„Saskia byla vtipná a hodná, pozitivně ovlivňovala všechny kolem sebe,“ řekla o zavražděné její rodina. „Měla skvělý smysl pro humor, byla neuvěřitelně velkorysá a v lidech viděla jen to nejlepší,“ popsali Jonesovou příbuzní. „Saskia si chtěla vždy život užívat do sytosti, žíznila po vědomostech a zkušenostech, chtěla být tou nejlepší verzí sebe, jakou mohla být,“ dodali.

„Věnovala se podpoře lidí, kteří se stali obětí justiční nespravedlnosti, vedlo k tomu, že se přihlásila na policejní akademii. Prožíváme si velmi těžké chvíli, Saskia po sobě zanechala obrovské prázdno v našich životech. Žádáme proto všechny, aby v tuto dobu respektovali naše soukromí,“ stojí v oficiálním prohlášení rodiny.

Jeden ze tří zraněných už byl z nemocnice propuštěn domů, další dva zůstávají hospitalizovaní, jejich stav je ale podle lékařů stabilní. Výkonný rektor Cambridgeské univerzity Stephen Toope navíc potvrdil, že jeden ze zraněných byl rovněž zaměstnancem univerzity. „Jménem celé školy odsuzuju tento odporný a nesmyslný teroristický čin,“ prohlásil Toope.

Britská vláda a policie se zavázala, že prověří nejen všechny propouštěné radikály, a premiér Johnson slíbil zpřísnění trestů pro odsouzené pachatele závažných trestných činů, označil za chybu, že odsouzení teroristé mohou vězení opustit předčasně.

Zatčen byl další propuštěný džihádista

Hned v sobotu byl podle reportérů Independentu zadržen Nazam Hussain (34), který byl  roce 2012 odsouzen společně s Khanem a stejně jako on byl propuštěn loni v prosinci. „Zatím neexistují žádné důkazy o tom, že se zadržený nějak podílel na pátečním útoku,“ uvedl policejní mluvčí.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Jan Brandis ( 5. prosince 2019 10:43 )

Naštěstí ty oběti věřili v nápravu pana mohameda. Lepší než kdyby ubodal někoho kdo je tam nechce.

dobryclovek ( 2. prosince 2019 15:38 )

arabistka Peka­rová,­Farský­,Richt­rová,­Kalou­sek Šrojdrová,50netáhel sená­toru,­slunič­káři,­akti­visti,­pirá­ti čtěte dobře co i vás vaše rodiny čeká vítače sirotku! ty skřeti už ted prohlačují že nás vymažou,vyvraždí je jim 10,11 roku!! a pokud někdo je chce je stejný zločinec.

jarabak ( 2. prosince 2019 13:32 )

Účet vystavte soudcům, kteří ho pustili a všem vítačům, kteří vytváří tlak na toleranci k teroristům. Nutno podotknout, že jeden z těch zabitých byl právě tím vítačem. Potvrdil to i jeho otec. O téhle dívce nic nevím, k té se vyjadřovat nemůžu.

verasum ( 2. prosince 2019 10:36 )

Takové články by měli povinně číst všechna vemena,co volí strany s vítací politikou.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud