Trump přivezl vojákům krocana: „Není místo, kde bych byl raději,“ říká o Afghánistánu

Autor: sova, ČTK - 
29. listopadu 2019
20:00

Americký prezident Donald Trump ve středu u příležitosti svátku Dne díkůvzdání navštívil americké vojáky v Afghánistánu, kam přicestoval poprvé od nástupu do funkce. Během neohlášené návštěvy se sešel také se svým afghánským protějškem Ašrafem Ghaním a bez upřesnění oznámil výrazné snížení počtu amerických vojáků v zemi, informují tiskové agentury.

„Neexistuje místo, kde bych raději slavil Den díkůvzdání,“ řekl Trump na základně Bagrám asi 1500 amerických vojákům, kteří prezidentův projev poslouchali. Řekl jim, že letěl 8331 mil (13 400 kilometrů), aby jim sdělil, že Spojené státy nikdy nebyly silnější. Na pódium pozval Trump i Ghaního, který vojákům rovněž popřál pěkné díkůvzdání, což je tradiční severoamerický svátek spojený s jídlem a pitím.

Prezident s vojáky povečeřel v kantýně, kde se podával krocan, šunka, bramborová kaše a sladké brambory, tedy obvyklý pokrm o díkůvzdání.

Prezident Trump překvapivě navštívil americké vojáky v Afghánistánu na základně Bagram (28. 11. 2019).Prezident Trump překvapivě navštívil americké vojáky v Afghánistánu na základně Bagram (28. 11. 2019). | ČTK/Alex Brandon

Do Afghánistánu přiletěl Trump dva měsíce poté, co v reakci na bombový útok v Kábulu zrušil mírové rozhovory s afghánským radikálním hnutím Tálibán. Ve středu ale prohlásil, že Tálibán usiluje o dohodu, a věří, že chce i příměří.

Přiletěl nečekaně, podobně jako vloni na Vánoce

Trump hovořil také o připravovaném snížení počtu amerických vojáků v zemi. Americká média už před rokem uváděla, že Spojené státy chtějí stáhnout až polovinu ze současného počtu 14 000 vojáků, které v Afghánistánu mají. Americký ministr obrany Mark Esper pak letos v říjnu během návštěvy Afghánistánu hovořil o tom, že kontingent by mohlo tvořit 8600 vojáků. Trump se ve středu ke konkrétním číslům nevyjádřil.

Trump přiletěl prezidentským speciálem s volacím znakem Air Force One na základnu Bagrám krátce po 20:30 místního času (17:00 SEČ), uvedla agentura AP. Za přísných bezpečnostních opatření v zemi strávil asi dvě a půl hodiny. Podobně neohlášenou cestu vykonal loni o Vánocích, kdy s manželkou Melanií navštívili americké vojáky v Iráku. Tehdy to pro Trumpa byla první cesta do bojové oblasti.

Bílý dům ke Dni díkůvzdání původně oznámil, že ho Trump stráví ve svém floridském letovisku Mar-a-Lago, kam také v úterý odcestoval. Ve středu dopoledne si na Floridě zahrál golf a večer v tajnosti odletěl do Afghánistánu.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Aktuálně: Koronavirus

Volby 2020 (podzim)

Krajské volby 2020 Senátní volby 2020

nronaldo_l...@... ( 18. února 2020 12:56 )

Chci se setkat s chlapem nebo dívkou zdarma virtuální sex. Tento web zřídka navštěvuji. můj pravidelný profil, moje fotky a videa jsou zde http­://top­girls­.x251­.best

1912 ( 1. prosince 2019 05:51 )

vždyt ten šašek neví co je být vojákem zločinecké válečné USA armády at tam zůstaně a zkusí vraždit !!

Wolencak ( 29. listopadu 2019 22:10 )

Vždyť je to divadlo, pamatuji, jak bývalý narkoman prezident Bush jr přiletěl na Díkůvzdání za vojáky do Iráku a servíroval jim krocany.Pak se provalilo, že ti krocani byli gumoví, pouze pro TV zprávy.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud