Zabíjejte „feťáky“ a dealery, žádá prezident. Umírněnou koordinátorku boje proti drogám vyhodil

Autor: sova - 
25. listopadu 2019
21:34

Filipínský prezident Rodrigo Duterte je známý svým otevřeným a nekompromisním bojem s drogovými kartely. Před třemi týdny dokonce jmenoval svou viceprezidentku a advokátku Leni Robredovou do funkce takzvané „protidrogové carevny“. Žena ale po necelém měsíci ve své funkci končí. Jedním z důvodů je podle mluvčího prezidenta „nedostatek důvěry“. Informuje o tom web britské zpravodajské stanice BBC.

Robredová nikdy nepatřila mezi skalní příznivce kontroverzního vedení války s drogami, které Duterte uplatňuje. Podle svých slov ale chtěla „využít příležitosti k lepší koordinaci kampaně proti nelegálním drogám“.

Advokátka se hned zkraje měsíce, kdy byla do funkce jmenována, zavázala k tomu, že využije svých pravomocí k zastavení zabíjení nevinných lidí, které je s Duterteho způsobem boje často spojeno. Chtěla také, aby se úřady z takových činů více zodpovídaly. Nyní je Robredová na Filipínách vnímána jako hlavní politický soupeř prezidenta.

Prezident po zvolení vyzval k zabíjení „feťáků“

Rodrigo Duterte po svém zvolení v roce 2016 zahájil tvrdou kampaň proti uživatelům a prodejcům narkotik. Při té příležitosti také prohlásil, že Filipíny se staly „narkostátem“ podobně jako některé jihoamerické země. Zároveň Duterte vyzval veřejnost, aby zabíjela drogově závislé i jejich dealery a oznámil, že policie bude na zabití narkomanů a prodejců drog vypisovat odměny.

Od začátku protidrogové války prezidenta bylo podle policie zabito nejméně 6 600 obchodníků s drogami nebo jejich uživatelů. Někteří aktivisté ale uvádějí čísla mnohem vyšší, nejčastěji kolem 27 tisíc. Filipíny proto z podezření na svévolné zatýkání a mimosoudní vraždy vyšetřuje OSN i Mezinárodní trestní soud.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Lubomr Babek ( 26. listopadu 2019 23:43 )

Nemyslel jsem žádnou konkrétní komunitu, mohlo by jít o kohokoliv, gaye, lesby, vědce, nebo učitele, ale pravdou je, že u muslimů bych nebyl proti.

Bystrozraky1 ( 26. listopadu 2019 08:32 )

Myslíte muslimy???Protože on je křesťan a já mu fandím.

starypes ( 26. listopadu 2019 08:09 )

No a to měl na adresu feťáků vyhlásit: " milujte se a množte se"?

Lubomr Babek ( 26. listopadu 2019 00:14 )

Ne že bych nesouhlasil s tím, jak Duterte vede rázný boj s narkomany a dealery, nic jiného si totiž nezaslouží, ale obávám se, pokud se mu to povede, že až vybije všechny tyto, bude se ohlížet po jiných "cílech". Mám za to, že jde nejspíš o nepříliš inteligentního, sebestředného fanatika s prvky šílené schizofrenie. Rozhodně bych nechtěl být jeho blízkým spolupracovníkem.

Bystrozraky1 ( 25. listopadu 2019 23:30 )

Ten chlap má koule ne jak ti chlapi z Bruselu co tam mají zapařenou smrdutou pochvu.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud