Legalizace manželství dává gayům chuť do života? Sebevražd ve Skandinávii strmě ubylo

Autor: dst - 
15. listopadu 2019
22:30

Počet sebevražd osob žijících ve vztahu se stejným pohlavím se v Dánsku a Švédsku výrazně snížil. A to především od doby legalizace manželství homosexuálů. Přesto je podle studie pravděpodobné, že si homosexuálové sáhnou na život nehledě na jejich rodinný stav. Informaci přinesl web The Guardian.

Společná studie Dánského výzkumného ústavu pro prevenci sebevražd a vědců ze Stockholmské univerzity srovnávala míru sebevražd homosexuálů a heterosexuálů v období 1989-2002 a 2003-2016.

Dánsko se stalo první zemí na světě, která umožnila registrovaná partnerství, a to v roce 1989. U Švédska k tomu došlo o šest let později. Manželství osob stejného pohlaví, které je nyní povoleno ve 28 zemích světa, se stalo legálním ve Švédsku v roce 2009, v Dánsku v roce 2012.

Počet sebevražd v Dánsku a ve Švédsku klesl. Souvisí s tím legalizace manželství homosexuálů.Počet sebevražd v Dánsku a ve Švédsku klesl. Souvisí s tím legalizace manželství homosexuálů. | Aha!

Vědci zjistili, že mezi oběma obdobími klesl počet sebevražd homosexuálů o 46 procent, u heterosexuálů o asi 28 procent.

„Ačkoli se počet sebevražd v populaci Dánska a Švédska v posledních desetiletích snižuje, míra u osob stejného pohlaví žijících v manželství klesá strměji, což nebylo dříve zaznamenáno,“ uvádí studie. Sledovala 28 tisíc lidí v partnerství osob stejného pohlaví v průměru 11 let.

Hlavní autorka šetření Annette Erlangsenová řekla pro Thomson Reuters Foundation: „Být vdaná je ochrana před sebevraždou.“ Poznamenala však, že studie stále ukazuje, že dvakrát více lidí v manželstvích stejného pohlaví spáchalo sebevraždu než v manželstvích opačného pohlaví.

Podle zprávy z roku 2018, která srovnává 35 studií z 10 zemí, se mladí lidé z komunity LGBT pokouší o sebevraždu třikrát častěji než heterosexuálové.

I přes pokrokovost v oblasti práv LGBT téměř jedna třetina mužů ze Skandinávie podle studie považuje sex mezi dvěma muži za morálně špatný.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Další videa
Články odjinud