Rusko porušilo práva Pussy Riot: Členky skupiny dostaly tučné odškodné

Autor: ČTK - 
13. listopadu 2019
19:54

Rusko vyplatilo třem členkám známé punkové skupiny Pussy Riot částku 37.000 eur (950.000 korun), o které loni v prosinci rozhodl Evropský soud pro lidská práva (ESLP). Novinářům to dnes v Moskvě oznámil člen skupiny Pjotr Verzilov. Ruské soudy podle ESLP porušily práva odsouzených a evropské úmluvy při verdiktu o skandálním koncertu v moskevském chrámu v roce 2012.

Pět členek Pussy Riot tehdy uspořádalo v moskevském chrámu Krista Spasitele punkovou modlitbu na protest proti podpoře církve Vladimiru Putinovipřed prezidentskými volbami v březnu 2012. Tři účastnice moskevský soud poslal na dva roky za mříže. Jekatěrině Samucevičové později trest změnil na podmínku. Marija Aljochinová a Naděžda Tolokonnikovová vyšly na svobodu v březnu 2014 na amnestii v době, kdy jim do odpykání celého trestu zbývalo čtvrt roku.

Moskevský soud podle zjištění ESLP porušil práva odsouzených a rozhodoval v rozporu s několika články evropských úmluv o ochraně lidských práv. Rusko proto muselo vyplatit Aljochinové a Tolokonnikovové po 16.000 eurech a Samucevičové 5000 eur.

Ruský nejvyšší soud navíc měl podle ESLP kauzu znovu otevřít a rozsudek zrušit. Informace o zrušení rozsudku ale ve Verzilovově sdělení obsažena není.

Video  »Ku*da sem, ku*da tam!« Co řekla Máša z Pussy Riot na Zemanův výrok?  - Lukáš Červený

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Schlafenberg ( 14. listopadu 2019 18:50 )

37.000 eur že je tučné odškodné ? Aby kvůli tomu Rusko nezbanrotovalo Ted si holky můžou koupit hromadu kuřat a zastrčit si je do těch svých velkých vagín.

Templ ( 14. listopadu 2019 06:31 )

5nastolevceskych Vy musíte být rozumu velmi mdlého😂😂🙄

e.lesanova ( 14. listopadu 2019 00:17 )

no, myslím, že tyhle mladé "ženy" dovedly takřka " k nepříčetnosti" každého, kdo jejich "uměleckou produkci" viděl....a MZ jen velmi konkrétně přeložil přesný název jejich skupiny, nad čímž si "lámou" hlavu dodnes mnozí, kteří potřebují najít kdykoli cokoli proti MZ, i když je to naprostá pitomina...

5nastolevceskych ( 13. listopadu 2019 21:14 )

Nezajímají mne nějaké poběhlice v cizí zemi tisíc kilometrů daleko, ale náš soudruh ochlastovič, kterého tyhle ku.ndy dokázaly nažhavit do nepříčetnosti. Samozřejmě z podlézavosti k svému loutkovodiči soudruhu Putinovi.

e.lesanova ( 13. listopadu 2019 20:46 )

Kdo zná "tvorbu" či viděl videa této skupiny poněkud zvrácených, psychicky značně narušených osob ten se nestačí divit....

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud