Neděle 17. leden 2021
Svátek slaví Drahoslav, zítra Vladislav
Oblačno -5°C

Nový japonský císař se ukázal v ulicích. „Neurozená“ císařovna nasadila korunku

Autor: ČTK - 
10. listopadu 2019
10:29

Nový japonský císař Naruhito se svou chotí císařovnou Masako v luxusním automobilu s odkrytou střechou absolvoval slavnostní průvod u příležitosti svého uvedení na trůn. Kolonu 50 vozů, v nichž kromě císaře byli například korunní princ a císařův mladší bratr Fumihito či premiér Šinzó Abe, sledovaly na 4,6 kilometrů dlouhé trase desítky tisíc lidí. Informovala o tom japonská agentura Kjódó, podle níž jde o první průvod, kterého se Naruhito zúčastnil s manželkou od svatby v roce 1993. Dnešní průvod se měl konat už koncem října, byl ale kvůli následkům silného tajfunu Hagibis odložen.

Vůz císaře a císařovny následovaly automobily s korunním princem či s premiérem. Kolona 50 automobilů dlouhá asi 400 metrů vyjela od císařského paláce. Trasa pak vedla také kolem policejního velitelství a budovy parlamentu k rezidenci císařského páru.

Na místě platila přísná bezpečnostní opatření, policie u domů podél trasy kontrolovala lidem doklady a na řadě míst zkoumala také obsah tašek. Do ulic bylo k zajištění bezpečnosti vysláno 26.000 policistů.

Devětapadesátiletý Naruhito už letos prvního května převzal panovnické povinnosti od svého otce Akihita, který ze zdravotních důvodů abdikoval. Stal se tak 126. císařem nejstarší vládnoucí dynastie světa.

ový japonský císař Naruhito se se svou chotí císařovnou Masako v luxusním automobilu s odkrytou střechou absolvoval slavnostní průvod u příležitosti svého uvedení na trůn.ový japonský císař Naruhito se se svou chotí císařovnou Masako v luxusním automobilu s odkrytou střechou absolvoval slavnostní průvod u příležitosti svého uvedení na trůn. | Reuters

Formální předání moci bylo ale završeno až 22. října oficiální intronizací, tedy japonským ekvivalentem korunovace, které se zúčastnili lídři z celého světa. Původně měl dnešní slavnostní průvod být v den intronizace, byl ale o tři týdny odložen kvůli následkům říjnového tajfunu Hagibis. Ten zasáhl velkou část Japonska, včetně Tokia, zabil 89 lidí a přinesl záplavy, jež poničily desítky tisíc domovů. Císařský pár 15. května vydal prohlášení, v němž vyjádřil soustrast pozůstalým obětí bouře.

Video Japanolog Heřman: Císař není politik, ani hlava státu, ale působí politicky - Bohuslav Štěpánek, Lukáš Červený

tojevrazdanachcala ( 10. listopadu 2019 10:39 )

Von je to taky takovej zdegenerovanej národ.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud