Vrátíme vám vaše džihádisty z ISIS do Evropy, hrozí turecký ministr

Autor: ČTK, tsv - 
2. listopadu 2019
16:42

Turecko pošle v Sýrii zadržené zahraniční bojovníky teroristické organizace Islámský stát (IS) do jejich domovských zemí. Podle agentury Reuters to dnes prohlásil turecký ministr vnitra Süleyman Soylu. Zkritizoval zároveň Evropu za její nezodpovědný postoj k této záležitosti a vytkl jí nečinnost.

„Pro nás je to nepřijatelné. A je to také nezodpovědné. Pošleme zadržené bojovníky Daeš (arabská zkratka pro IS, pozn. red.) do jejich zemí,“ řekl ministr novinářům.

Turecko minulý měsíc zahájilo vojenskou operaci na severovýchodě Sýrie, během ní turečtí vojáci zadrželi některé uprchlé radikály z IS, kteří byli do té doby drženi v táborech a věznicích na syrském území. Většinu těchto zařízení, v nichž se nacházelo na 11.000 islamistů, střežili syrští Kurdové. V některých případech se ale naplnily obavy, že se radikálové dostanou na svobodu ve zmatku, který vyvolala turecká protikurdská ofenzíva.

Evropské země se k převzetí svých občanů, kteří se v minulých letech zapojili do bojů po boku IS, stavějí jen velmi neochotně. Důvodem je nejen bezpečnostní hrozba, ale také to, že by proti nim při soudních procesech domácí justice jen těžko zajišťovala důkazy.

Podle OSN se k IS, který na vrcholu své expanze ovládal části Sýrie a sousedního Iráku, za dobu jeho existence připojilo 40.000 zahraničních bojovníků ze 110 zemí. Mezi těmi západními má primát Francie, odkud k IS odešlo skoro 2000 lidí. Mezi zajatci střeženými Kurdy je zhruba 2000 cizinců.

O otázce zadržovaných zahraničních bojovníků IS řada evropských zemí vyjednává s Irákem. Chtějí Bagdád přesvědčit, aby v rámci soudní spolupráce radikály soudily tamní soudy.

Naposledy v půlce října o této věci v Iráku jednali francouzský ministr zahraničí Jean-Yves Le Drian a šéf irácké diplomacie Muhammad Hakím. Ten ale zdůraznil, že Irák je ochoten přijmout ze Sýrie jenom irácké zajatce z teroristického Islámského státu. O zajatce s občanstvím jiných zemí se podle něj musejí postarat státy, odkud tito lidé pocházejí.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Volby 2020 (podzim)

Krajské volby 2020 Senátní volby 2020

agfor ( 3. listopadu 2019 09:00 )

Jak dlouho se ještě Evropa nechá vydírat osmanskou říší, která již několikrát dostala na (_!_) - naposledy u Vídně.

9876543 ( 2. listopadu 2019 20:11 )

Proč je vracet někam,..kde nemají své kořeny.Ti patří do muslimských zemí....

tomik007 ( 2. listopadu 2019 19:59 )

To by se BRNO asi pjekne zaplnilo

gabreta ( 2. listopadu 2019 19:57 )

Klidně ať jim je vrátí. Všechno to byly koloniální státy, které drancovaly svoje kolonie a bohatly na tom. Tak ať si dneska sklidí svoje ovoce sami a necpou je třeba k nám, když jsme i my, byli historicky jen kolonií druhých a dneska jsme kolonií vydrancovanou!!

peyotI ( 2. listopadu 2019 18:43 )

Takže ty chceš aby se sem ti zmerdi vrátili, jo? Budou přece žít ve své zemi.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud