Pátek 2. června 2023
Svátek slaví Jarmil, zítra Tamara
Polojasno 23°C

Trump zuří: „Největší hon na čarodějnice v historii!“ A Melanii „děsili“ koledníci

Autor: ČTK - 
31. října 2019
20:00

„Největší hon na čarodějnice v americké historii!“ Tenhle vzkaz poslal ve čtvrtek Donald Trump svým kritikům, kteří by nejraději rozpoutali impeachment - proces, který může vést až k prezidentovu sesazení. Čelili mu v minulosti Bill Clinton či Richard Nixon.

V roce 1998 byl Bill Clinton obviněn z křivé přísahy a maření spravedlnosti v sexuální aféře s bývalou stážistkou v Bílém domě Monikou Lewinskou. Impeachment nakonec „přežil“.

Impeachment vznikl již ve 14. století, přistoupit k němu lze v případech, kdy jsou prezident, viceprezident nebo vyšší úředníci důvodně podezřelí ze zrady, úplatků nebo jiných těžkých zločinů a trestných činů, nebo když zneužili moci a hrubě se provinili proti veřejnému blahu (politické provinění). Tehdy mohou být obžalováni a vyšetřováni americkým Kongresem.

Sněmovna reprezentantů USA dnes přitom schválila rezoluci, která stanoví další průběh vyšetřování současného prezidenta Donalda Trumpa. Pro bylo 232 zákonodárců, všichni republikáni byli proti.

Je to poprvé, co postoj k procesu vedoucímu k případnému sesazení prezidenta (impeachmentu) vyjádřila celá Sněmovna a ne jen příslušné výbory či hlasití Trumpovi kritici. Šéf Bílého domu na hlasování okamžitě zareagoval na twitteru, kde napsal, že jde o „největší hon na čarodějnice v americké historii“. Napsal to přitom poté, co v předstihu s manželkou Melanií a malými koledníky oslavili před Bílým domem blížící se víkendový Halloween.

Rezoluce upřesňuje další postup vyšetřování hlavy státu a dává výborům pravomoc pokračovat v krocích, které nakonec mohou vést až k podání ústavní žaloby. Demokraté zkoumají možné zneužití pravomoci prezidenta v souvislosti s jeho tlakem na Ukrajinu ve snaze dosáhnout vyšetřování Trumpova politického rivala, bývalého demokratického viceprezidenta, Joea Bidena a jeho syna.

Schválení rezoluce se očekávalo, protože demokraté mají ve 435členné Sněmovně reprezentantů většinu 234 zákonodárců. Pro schválení rezoluce byla potřeba prostá většina hlasů. Ze 432 přítomných kongresmanů jich nakonec převážná většina hlasovala podle stranického klíče: proti rezoluci se ale postavili dva zástupci demokratů - Collin Peterson z Minnesoty a Jeff Van Drew z New Jersey.

Pelosiová: V sázce je demokracie

Předsedkyně Sněmovny, demokratka Nancy Pelosiová, ještě před zahájením jednání kongresmany požádala, aby pravidla dalšího postupu vyšetřování schválili, protože jde o „záležitost ochrany Ústavy Spojených států“. „V sázce tady není nic menšího než demokracie,“ řekla Pelosiová.

Vůdce republikánské menšiny ve Sněmovně reprezentantů Kevin McCarthy naproti tomu vyšetřování označil za „pokus zvrátit poslední volby a pokus zvrátit i ty následující“.

Republikán Tom Cole z procedurálního výboru rezoluci kritizoval i kvůli tomu, že údajně nedává odpůrcům vyšetřování prezidenta stejná práva, jako tomu bylo při dvou předchozích procesech impeachmentu za vlády prezidentů Richarda Nixona a právě Billa Clintona.

Vyšetřování Trumpa ve sněmovních výborech začalo už 24. září a dnes schválený návrh osmistránkové rezoluce upřesňuje procedurální postup při pořádání veřejných slyšení a při rozesílání obsílek. Stanovuje také práva, která budou mít během vyšetřování Trumpovi právníci.

Zobrazit celou diskusi
Video se připravuje ...
Další videa