Dávky a 13. důchod vyhrály polské volby. Vládnoucí Právo a spravedlnost slaví

Aktualizováno -
14. října 2019
22:05
Autor: ČTK - 
13. října 2019
07:35

Polská vládnoucí strana Právo a spravedlnost (PiS) získala v nedělních parlamentních volbách 43,59 procenta hlasů. Po sečtení všech hlasů to oznámila státní volební komise. Národně-konzervativní formace tak zvítězila nad liberální Občanskou koalicí, kterou podpořilo 27,4 procenta voličů. PiS bude v Polsku moci samostatně vládnout další čtyři roky. Strana nicméně ztratila většinu v horní komoře parlamentu, Senátu. Voleb se podle komise zúčastnilo 61,74 procenta registrovaných voličů, a účast byla nejvyšší za posledních 30 let. 

Do Sejmu, dolní komory parlamentu, se po čtyřech letech vrací Svaz demokratické levice (SLD), který o hlasy voličů bojoval v rámci uskupení Levice. Ta získala 12,56 procenta hlasů. V Sejmu dále zasednou poslanci spojenectví rolnické Polské lidové strany (PSL) s protisystémovým hnutím Kukiz ´15, které podpořilo 8,55 procenta voličů, a pravicová euroskeptická Konfederace se ziskem 6,81 procenta hlasů.

Vypadá to, že budeme moci pokračovat v samostatné vládě, to byl náš hlavní cíl, abychom mohli v klidu a bez potřeby utváření divných koalic dále měnit zemi,“ řekl Piotr Müller, mluvčí vlády premiéra Mateusze Morawieckého. Dodal, že v tomto a příštím týdnu se bude rozhodovat o obsazení jednotlivých ministerských postů.

Volby v Polsku ovládla vládnoucí strana Právo a spravedlnost.Volby v Polsku ovládla vládnoucí strana Právo a spravedlnost. | Reuters

Právo a Spravedlnost bude mít většinu

Strana PiS podle státní volební komise získala v Sejmu 235 ze 460 poslaneckých křesel, Občanská koalice 134, Levice 49, PSL/Kukiz 30 a Konfederace 11. Jednoho poslance bude mít v dolní komoře německá menšina.

Stejně dobře si ale Právo a spravedlnost nevedla ve volbách do Senátu, kde po sečtení všech hlasů obsadí jen 48 ze 100 křesel. Počítat může ještě s hlasem jedné nezávislé kandidátky, kterou vládnoucí strana podporovala. Opozice naproti tomu má 51 mandátů - Občanská koalice 43, PSL/Kukiz tři, Levice dva a tři další nezávislí kandidáti.

Senát může doplňovat zákony přijaté Sejmem, může protahovat jejich přijetí a blokovat změny ústavy.

Agentura AP napsala, že podle hodnocení Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) polské parlamentní volby byly dobře zorganizované. Nicméně byly poznamenány „zjevným straněním medií a netolerantní rétorikou“ politiků.

Gratuloval Zeman

Prezident Miloš Zeman dnes pogratuloval předsedovi polské národně-konzervativní strany Právo a spravedlnost (PiS) Jaroslawu Kaczyńskému k přesvědčivému vítězství v nedělních parlamentních volbách. Jednoznačný úspěch je podle Zemana důkazem dobrých výsledků polské vlády i důvěry polského národa.

Český prezident i zástupci sněmovních stran věří v pokračování úzké spolupráce obou sousedních států. Představitelé STAN vnímají Kaczyńského vládu jako problematickou hlavně kvůli autoritářským tendencím.

Podle šéfa opoziční ODS Petra Fialy výsledky včetně vysoké účasti potvrzují silný mandát pro PiS. Poukázal na to, že ODS a PiS dlouhodobě spolupracují ve společné frakci v Evropském parlamentu a spolupráce Česka a Polska je důležitá i pro prosazování rozumné reformy EU.

Podle oponentů jsou ohroženy demokratické principy

Ve Varšavě nejvíce hlasů získala uchazečka Občanské koalice (KO) o premiérský post Malgorzata Kidawová-Blońská, která vedla kandidátní listinu své strany v hlavním městě. Nechala za sebou šéfa PiS Jaroslawa Kaczyńského, který platí za nejmocnějšího politika v Polsku. Naopak šéf KO Grzegorz Schetyna ve Vratislavi získal mnohem méně hlasů než tamní kandidátka PiS.

Voliči „odpustili hříchy“ bývalému předsedovi Sejmu za PiS Markovi Kuchcińskému, který z funkce před několika týdny odstoupil kvůli využívání vládních letadel k soukromým účelům. Ve svém volebním obvodu v Podkarpatském vojvodství na jihovýchodě Polska ale navzdory aféře získal nejvyšší počet hlasů.

Volby v Polsku ovládla vládnoucí strana Právo a spravedlnost. Dosejmu se vrací Svaz demokratické levice.Volby v Polsku ovládla vládnoucí strana Právo a spravedlnost. Dosejmu se vrací Svaz demokratické levice. | Reuters

Vláda PiS během uplynulých čtyř let, kdy se ekonomice dařilo, zavedla štědré sociální programy, jako jsou třinácté důchody pro seniory nebo přídavky ve výši 500 zlotých na dítě, zvýšila minimální mzdu nebo snížila věk odchodu do důchodu. Kvůli některým svým krokům, třeba kvůli reformě justice nebo rozsáhlému kácení v chráněném Bělověžském pralese, se dostala do konfliktu s Evropskou unií.

Současná vláda ve Varšavě podle oponentů ohrožuje principy právního státu a demokracie. Ovládla klíčové instituce v zemi, včetně veřejnoprávních médií. V pondělí se na internetu objevila fotografie z nedělního večera z volebního štábu PiS, na které jsou čelní představitelé vládnoucího uskupení včetně šéfa Kaczyńského a generální ředitel Polské televize Jacek Kurski.

S Českem polskou vládu spojuje odpor proti migrantům

Za vlády PiS se zhoršily vztahy s Německem, po němž Varšava žádá odškodnění za škody napáchané nacisty za druhé světové války, i s Izraelem. Současná vládní garnitura má dobré vztahy s prezidentem USA Donaldem Trumpem, který před několika dny zrušil víza pro cesty Poláků do Spojených států. USA se chystají rovněž posílit svoji vojenskou přítomnost v největší středoevropské zemi.

S Českem polskou vládu v posledních letech spojuje zejména odpor proti přijímání migrantů z muslimských zemí nebo proti zpřísňování závazků v boji s klimatickými změnami.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Antonn Blha ( 15. října 2019 06:17 )

Co to zas píšete z zhovadilost, vyhrála klasická rodina, odsoudili se ***i a jiná nemocná verbež a řeklo se jasné ne barevným uzurpátorům Evropy. Obrovská gratulace Polaci👍👍👍😂😂

prazskapica ( 14. října 2019 12:27 )

Poláci byli od jakživa pomatenci a pořád jsou

Nezadat ( 14. října 2019 12:13 )

Jo jo,v Praze měli Krnáčovou a popelnice za 700 a teď mají demokratickýho Hřiba a popelnice plus domovní daně se zvedne o 50% až 100%

Antonn Blha ( 14. října 2019 06:41 )

Zvítězil zdravý rozum👍

Manowar ( 14. října 2019 00:24 )

Co na to Brusel,nebudou volby zpochybňovat?

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud