Dohazovala ženy džihádistům, teď chce zpět do Evropy. „Jsem jiná,“ tvrdí nevěsta ISIS

Autor: tva - 
30. 9. 2019
20:35

Působila ve strukturách Islámském státu jako takzvaná „dohazovačka“, která měla rekrutovat další ženy, kterým se přezdívá „nevěsty ISIS“. Tooba Gondalová (25) s tímto pracovním úkolem odcestovala v roce 2015 z Londýna do syrské Rakky. Právě toto město bylo v letech 2014 až 2017 sídlem islámské teroristické organizace. Informuje o tom zpravodajský web deníku Daily Mail.

Poté se objevila v zajateckém táboře Ain Issa na severu Sýrie. Se svými dvěma dětmi se v dubnu snažila odletět z Baghúzu (poslední syrské bašty ISIS - pozn. red.) k tureckým hranicím. Byla však zadržena kurdskými vojenskými jednotkami.

Matka dvou dětí nyní prosí britskou veřejnost o shovívavost a po vládě Spojeného království žádá o možnost návratu do vlasti. Činí tak v otevřeném dopise, jehož znění zveřejnil nedělník The Sunday Times.

Syn má nárok na britské občanství

„Zoufale si přeji, aby nás britská vláda přijala zpátky. Chci dokázat, že jsem se změnila. Jsem jiná, jsem lepší. Jsem mnohem lepší jedinec schopný života ve společnosti,“ píše Gondalová a dodává: „Chci čelit spravedlnosti u britského soudu za své činy. Přála bych si, aby Spojené království přijalo mou omluvu a dalo mi druhou šanci.“

Otec ženy potvrdil, že jí byl loni v listopadu ministerstvem zahraničí zakázán návrat do vlasti. Jedině její syn Ibrahim má nárok na britské občanství – jeho otec, který působil ve válce v Iráku a padl zde při sebevražedném útoku teroristy, byl občanem ostrovního království.

Tvrdí, že byla manipulována

Gondalová podporovala Islámský stát i na internetu. Kromě šíření propagandy teroristické organizace nazvala v jednom ze svých příspěvků Velkou Británii „špinavou zemí“ a oslavovala teroristické útoky v Paříži v listopadu 2015.

Nyní však trvá na tom, že její jednání bylo vynucené, neboť měla být jinými islamisty manipulována. Navíc je podle ní povinností všech muslimů odcestovat do Sýrie. Zároveň odmítá, že by kdykoliv byla členkou Islámského státu.

Pohřeb Karla Gotta

Parte Děti Karla Gota Rozloučení na Žofíně Záznam zádušní mše Hosté na zádušní mši O životě Karla Gotta Dědictví Bertramka

Hrob

Celé Česko truchlí. Zemřel Karel Gott, držitel čtyř desítek Zlatých slavíků. Jen málokterý umělec za sebou zanechá tolik děl, jako zesnulý zpěvák. Připomeňte si Mistrův život.

Vše o Karlovi Gottovi čtěte ZDE

Další videa