Čtvrtek 29. říjen 2020
Svátek slaví Silvie, zítra Tadeáš
Oblačno, déšť 11°C

Slzný plyn a pepřák: Policie tvrdě zasáhla proti demonstrantům v Hongkongu

Aktualizováno -
29. září 2019
15:30
Autor: ČTK, tva - 
29. září 2019
09:19

Hongkongská policie v neděli při dalšímu protestu v Hongkongu použila proti demonstrantům slzný plyn i vodní děla. Už před začátkem dnešních nepovolených protestů se snažili policisté pepřovým sprejem rozehnat scházející se lidi zejména v nákupní čtvrti Causeway Bay. Dnešní akce v Hongkongu je nejenom pokračováním kampaně proti Číně, ale i součástí akcí svolaných v sedmi desítkách měst světa proti totalitě. Pochody se už konaly například v australském Sydney nebo tchajwanské metropoli Tchaj-pej.

V Hongkongu jde o 17. víkend protivládních protestů, jež začaly v červnu původně kvůli zákonu o vydávání lidí podezřelých z trestné činnosti do Číny.

Na nedělní akci přišlo mnoho lidí v černém a po policejních zásazích se přeskupovali a znovu scházeli. Na pochodu k vládnímu komplexu volali heslo Stůjte za Hongkongem, bojujte za svobodu. Někteří si sundali roušky z obličeje a házeli předměty na zásahovou jednotku, další nesli americké a britské vlajky.

„Mladí žijí s pocitem, že nemají budoucnost“

Střety s policí trvaly do večerních hodin místního času, mnohá místa chránili členové policejní elitní jednotky. Někteří se nečekaně vynořili za zátarasy chránícími vládní objekty. Mnozí demonstranti tak nestihli utéct a byli zatčeni. Na další skupiny policisté stříkali modrou barvu a označili si tím účastníky. Agentura AP citovala jednoho z demonstrujících, který řekl, že teď panuje mezi lidmi přesvědčení, že všechny metody boje jsou přijatelné.

Hongkongská policie zasáhla slzným plynem i vodním dělem (29. 9. 2019)Hongkongská policie zasáhla slzným plynem i vodním dělem (29. 9. 2019) | Reuters

Přes policejní zákaz se má demonstrovat i v úterý, na něž Peking chystá velké oslavy 70. výročí vzniku Čínské lidové republiky. Úterý má být pro účastníky demonstrace dnem smutku. „Mnoho mladých lidí má pocit, že vzhledem k čínské moci nemají budoucnost. Pro Hongkong je to beznadějné. Když nepovstaneme, nebude žádná naděje,“ sdělil 40letý Andy Yeung, který na dnešní protest přišel se svým dítětem v kočárku.

V sobotu si v Hongkongu připomínali výročí demonstrací z roku 2014 pořádaných 79 dní s požadavky demokratických reforem. Lidé na ně chodili s deštníky. Ani sobotní akce se neobešla bez policejního zásahu s pomocí vodních děl a slzného plynu. Někteří z účastníků pálili čínskou vlajku a házeli na policisty zápalné lahve.

Sešli se i stoupenci Číny

Skupina Stand With Hong Kong v pondělí vyzvala k pochodům proti totalitním režimům na celém světě. Podle hongkongského tisku by se měly akce konat nejen v Hongkongu, ale i v 72 městech dvaceti zemí. Na akci v Sydney přišlo asi tisíc lidí, v Thchaj-peji byla účast vyšší. Shromáždění se mají konat také v Evropě a v Severní Americe.

V Hongkongu se v pondělí lidé začali scházet na třídě Hennessy, kde je policisté rozehnali slzným plynem. Policisté na mnoha místech černými vlajkami avizovali, že použijí slzný plyn.

Ráno se konalo také shromáždění stoupenců Číny. Účastníci této akce v Hongkongu zpívali čínskou národní hymnu a mávali čínskými vlajkami. Správa Hongkongu z obav před vyhrocováním situace zrušila některé akce plánované původně k čínským oslavám. Konat se například nebude ohňostroj a recepce, které měly být původně venku, se přesunou do budov.

Správkyně Carrie Lamová, proti níž jsou demonstrace také zaměřeny, ale povede početnou delegaci 240 lidí, která v pondělí odcestuje na oslavy do Pekingu. Lamová ve snaze zmírnit napětí ve čtvrtek zahájila dialog s veřejností, avšak demonstranty tím od dalších protestů neodradila. K jejich hlavním požadavkům patří zavedení přímé volby hongkongského vedení.

MarkusHermann ( 29. září 2019 10:36 )

Nenechali ji mluvit,měli strach,že prozradí,jak to dooprvdy bylo.

Nezadat ( 29. září 2019 10:06 )

Nevíte náhodou kam se ztratili Skřipalivi?Dcera se chtěla vrátit do Ruska za rodinou a jaksi zmizela.Nenechali ji promluvit telefonem ani matku.

Taurus70 ( 29. září 2019 10:00 )

Jen jim dejte dacanum, snad to začne i u nás tzv. Demokratický fungovat😂😂😂😂

Nezadat ( 29. září 2019 09:59 )

Je to sice tvrdý,ale kam se komunisti hrabou na demokratickou Francii,tak už je deset mrtvých a to nemluvě o stovkách těžce zraněných.

MarkusHermann ( 29. září 2019 09:51 )

Co je na tom tvrdého,když použili pouze slzný plyn a pepřák,ve Francii použili slzný plyn,vodní děla,obušky a plastové projektily.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud