Zdražování a korupce vyhnaly v exotickém ráji chudé do ulic. Policie nasadila slzný plyn

Autor: ČTK - 
28. září 2019
08:02

Tisíce lidí na Haiti v pátek vyšly do ulic na protest proti prezidentovi Jovenelu Moiseovi. Nespokojenci vyrabovali několik obchodů a policejní stanici v hlavním městě Port-au-Prince. Bezpečnostní složky dav rozháněly slzným plynem a střelbou s ostrými náboji. Informoval o tom dnes zpravodajský web BBC.

Několik týdnů trvající protesty na Haiti propukly v důsledku rostoucích cen potravin a paliva a obvinění z korupce, kterým čelí tamní vláda. Prezident tento týden odvolal svou účast na zasedání Valného shromáždění OSN ve snaze situaci uklidnit.

Přesto se ale Moiseovi nepodařilo ve středečním projevu k národu násilí v této chudé zemi zastavit. V uplynulých dnech na Haiti při nepokojích podle BBC přišli čtyři lidé o život. Nejnovější protesty patřily k těm nejnásilnějším.

Lidé vyrabovali policejní stanici v chudinské čtvrti hlavního města, z místa podle BBC ukradli kromě nábytku i kovovou střechu.

„Lidé si berou cokoliv, s čím si mohou postavit domy, protože už je unavuje moknout vždy, když prší,“ uvedl jeden z demonstrantů Steven Edgard v rozhovoru s agenturou AFP. V bohatších čtvrtích byly vyrabovány obchody a bankomaty a jeden dům se stal terčem žhářského útoku.

Dříve tento rok Moise odmítl výzvy k rezignaci s tím, že zemi nepřenechá „ozbrojeným gangům a drogovým dealerům“.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

satanas ( 28. září 2019 10:30 )

A Trump nic..Ten embarguje Venezuelu a KLDR..JE to "Demokrat"..

framy ( 28. září 2019 09:16 )

Na Haiti je všechno jen to neni exotický ráj.

bobeszchaloupky ( 28. září 2019 08:32 )

Škoda, že se taky neozvou lidi u nás. zdražování a korupce jsou u nás na denním pořádlku a president taky stojí za prd.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud