Zemřel Remkův následovník (†82). Do vesmíru letěl kosmonaut z NDR půl roku po Čechovi

Autor: ČTK - 
23. 9. 2019
11:30

Ve věku 82 let o víkendu zemřel první německý kosmonaut Sigmund Jähn. Informovalo o tom Německé středisko pro letectví a kosmonautiku (DLR). Kosmonaut z tehdejší Německé demokratické republiky v roce 1978 pobýval ve vesmíru téměř osm dní se sovětským kolegou Valerijem Bykovským, který zemřel letos v březnu.

Jähn, který zemřel v sobotu, byl v někdejší NDR národním hrdinou a těšil se velké popularitě. Přes svou slávu zůstal skromným člověkem, a byl proto obzvlášť uctíván, poznamenala agentura DPA.

Společná momentka kosmonautů na výstavě v Brně. Uprostřed Vladimír Remek a Oldřich Pelčák, zcela vlevo kosmonaut někdejší NDR Sigmund Jähn, zcela vpravo otec a syn RomaněnkoviSpolečná momentka kosmonautů na výstavě v Brně. Uprostřed Vladimír Remek a Oldřich Pelčák, zcela vlevo kosmonaut někdejší NDR Sigmund Jähn, zcela vpravo otec a syn Romaněnkovi | Zdeněk Matyáš

NDR byla díky Jähnovi pátou zemí světa, která měla svého člověka ve vesmíru - po Sovětském svazu, Spojených státech, Československu a Polsku. Teprve v roce 1983 se do vesmíru podíval druhý Němec, Ulf Merbold z tehdejšího Západního Německa.

Jähn odstartoval s Bykovským z kosmodromu Bajkonur 26. srpna 1978 v lodi Sojuz 31 v rámci programu Interkosmos. Ve vesmíru pobyl sedm dní, 20 hodin a 49 minut.

Rodák z podkrušnohorské obce Morgenröthe-Rautenkranz se po škole živil nejdříve jako typograf. Později absolvoval důstojnickou Vysokou školu vojenského letectva Franze Mehringa. Studoval také na Vysoké vojenské akademii J. A. Gagarina v Sovětském svazu. V roce 1976 se už jako zkušený stíhací pilot dostal do výběru budoucích kosmonautů programu Interkosmos.

Německý kosmonaut Sigmund JähnNěmecký kosmonaut Sigmund Jähn | ČTK

Po pádu komunismu byl Jähn nejdříve nezaměstnaný. Později pracoval pro DLR a Evropskou kosmickou agenturu (ESA) a vzdělával evropské kosmonauty v ruském Hvězdném městečku.

„Působivý člověk a spíš tichý hrdina,“ napsal na twitteru k Jähnově úmrtí německý vicekancléř a ministr financí Olaf Scholz ze sociálnědemokratické strany (SPD).

Generální tajemník Křesťanskodemokratické unie (CDU) Paul Ziemiak označil Jähna za skutečného průkopníka. Podle něj inspiroval miliony mladých lidí, aby překonávali sami sebe a stali se zvídavými. „Celé Německo dnes truchlí nad svým prvním mužem ve vesmíru,“ napsal Ziemiak na twitteru. 

Pohřeb Karla Gotta

Parte Děti Karla Gota Rozloučení na Žofíně Záznam zádušní mše Hosté na zádušní mši O životě Karla Gotta Dědictví Bertramka

Hrob

Celé Česko truchlí. Zemřel Karel Gott, držitel čtyř desítek Zlatých slavíků. Jen málokterý umělec za sebou zanechá tolik děl, jako zesnulý zpěvák. Připomeňte si Mistrův život.

Vše o Karlovi Gottovi čtěte ZDE

Taurus70 ( 23. září 2019 16:43 )

A kdypak poletí Český kosmonaut s Americkými soudruhy? Já jsem zapoměl, vlastně když je do vesmíru nedopravi Rusaci tak nic, oni ty svoje rozstreluji po obloze jako ohnostroj😂😂😂

Zobrazit celou diskusi
Další videa