Laboratoří s viry eboly a pravých neštovic otřásl výbuch. „Nehrozí žádné nebezpečí,“ tvrdí Rusové

Autor: Darina Jíchová - 
17. 9. 2019
11:55

Ruské Státní výzkumné centrum virologie a biotechnologie (Vektor) v Kolcovu na Sibiři oznámilo, že v jedné z laboratoří došlo v pondělí k explozi. Tato zpráva nejen v místních obyvatelích vzbudila obavy, ve Vektoru jsou totiž uloženy vzorky smrtelných virů, jako jsou pravé neštovice nebo ebola. Podle úřadů se jednalo zřejmě o výbuch plynu, který způsobil požár. Hasiči situaci rychle dostali pod kontrolu, vedení Vektoru tvrdí, že „nehrozí žádné nebezpečí“, připustilo však, že byl zraněn jeden člověk, informoval deník The Guardian.

K výbuchu plynu došlo na pátém podlaží budovy, kde v současné době probíhá rekonstrukce. Mohutná exploze vysklila okna a způsobila požár na prostoru o výměře zhruba 30 metrů čtverečních. Během požáru byl zraněn jeden z pracovníků výzkumného centra, který utrpěl popáleniny třetího stupně. Hasičům se rychle podařilo oheň uhasit.

Nebezpečí podle ředitele nehrozí

Na místo dorazil i ředitel centra Nikolaj Krasnikov, který ujistil přítomné i tisk o tom, že nehrozí „žádné biologické riziko“. Přesnou příčinu exploze se zatím nepodařilo určit, jednalo se nejspíše o výbuch plynu.

Podle Vektoru nedošlo k poškození stability struktury, tamní vědci rovněž zdůraznili, že se na vyhořelém podlaží nenacházely žádné nebezpečné látky nebo viry. Vector v době Sovětského svazu sloužil jako centrum pro vývoj chemických a biochemických zbraní.

Tragédie ve Vektoru

V současnosti je Vektor hlavním střediskem pro výzkum virových onemocnění, nachází se v něm jeden ze dvou posledních vzorků pravých neštovic na světě. Druhý je uložen v laboratoři ve Spojených státech v Atlantě, jinak je virus považován za zcela vymýcený. S Vektorem je spojená jedna další tragédie, v roce 2004 se vědkyně škrábla o jehlu s virem eboly, na následky nehody zemřela.

Pohřeb Karla Gotta

Parte Děti Karla Gota Rozloučení na Žofíně Záznam zádušní mše Hosté na zádušní mši O životě Karla Gotta Dědictví Bertramka

Hrob

Celé Česko truchlí. Zemřel Karel Gott, držitel čtyř desítek Zlatých slavíků. Jen málokterý umělec za sebou zanechá tolik děl, jako zesnulý zpěvák. Připomeňte si Mistrův život.

Vše o Karlovi Gottovi čtěte ZDE

illyria ( 17. září 2019 17:44 )

Nevěříš háčkům a čárkám, ale věříš caps locku...

anonym01 ( 17. září 2019 17:13 )

U NAS VE VOJENSKY LABORATORI /ANO BUDE LIP / ZASE NOVIČOK. VIME, ZE V TICHOSTI ODEŠEL BABIŠUV ŠLACHTA ZE SLUZEB STATU. ŠLACHTA SPOLU S METNAREM /STB/PROTIPRAVNE PROVADELI NA CIVILISTECH . CVIČILI? OSOBNE NEVERIM VLADE ESTEBAKU KTERA VLADNE S PODPOROU ZLOCINCU

lanyilala ( 17. září 2019 12:33 )

No, všichni Rusům věří. Co je od tamtud tak je jen mlžení a nepravda. Zase bude průser!!!

tarzanzroduopic ( 17. září 2019 12:26 )

Jak v Rusku po nějakém výbuchu tvrdí, že se nic neděje, tak začínám mít vážné obavy... Super fakt, Afrika se stěhuje do Evropy, Deštný prales co nevidět zhoří, Tajga zhoří, z Fukušimi vypustí jadernou vodu do oceánu, teď to ještě dolaďte nějakým virovým svinstvem... Bravo, hezky jsme to tu do-je-bali, už aby se lidstvo pakovalo...

Zobrazit celou diskusi
Další videa