Diktátorův „dům hrůzy“ ukrýval děsivé tajemství: Pod podlahou našli lidské kosti

Autor: ČTK - 
11. 9. 2019
09:28

Lidské kosti nalezené v letním sídle bývalého dlouholetého diktátora Alfreda Stroessnera nyní v Paraguayi zkoumají forenzní experti. Stroessner v zemi vládl mezi lety 1954 a 1989 a za jeho prezidentství podle místních úřadů zemřelo nebo zmizelo 459 lidí. Příbuzní některých obětí nyní doufají, že by se policii mohlo podařit identifikovat pozůstatky jejich blízkých, napsal server BBC.

Kosti našla skupina squatterů, kteří budovu u města Ciudad del Este na jihovýchodě země prohledávali. Doslechli se totiž, že patřila bývalému diktátorovi, a tak pátrali po ukrytých či zapomenutých cennostech, uvedl Rogelio Goiburú, šéf paraguayské komise pro historickou paměť. Na kosti squatteři narazili pod podlahou v koupelně. Podle prvních zjištění by měly patřit čtyřem různým lidem.

Paraguayská policie zkoumá lidské kosti z domu bývalého diktátora Alfreda Stroessnera. Na snímku obdobný nález z roku 2013.Paraguayská policie zkoumá lidské kosti z domu bývalého diktátora Alfreda Stroessnera. Na snímku obdobný nález z roku 2013. | Reuters

Z domu hrůzy se ozývalo volání o pomoc

Už v minulosti se objevily zprávy, že diktátorovo letní sídlo sloužilo jako mučící středisko. Někteří jej kvůli tomu nazývali „domem hrůzy“, řekl Goiburú, jehož otec za Stroessnerovy vlády rovněž zmizel. „Byly zprávy o tom, že z domu bylo tehdy slyšet křik a volání, že lidé prosili o svůj život a že je tu pohřbených mnoho těl,“ uvedl Goiburú. On sám se pokoušel do domu před pěti lety dostat, ale bez povolení k domovní prohlídce se mu nepodařilo objekt důkladně prohledat.

Nynější nález vzbudil naději mezi lidmi, kteří stále pátrají po svých zmizelých příbuzných. „Dokonce i já doufám, že jeden z těch nalezených bude můj otec,“ řekl šéf historické komise.

Podle aktivistů hájících lidská práva Stroessner pečlivě tajil násilnosti páchané jeho režimem. Od roku 1989, kdy byl svržen při vojenském převratu, se dosud podařilo najít jen 37 těl lidí, kteří za jeho vlády zmizeli. Z toho se pouze čtyři podařilo identifikovat.

U moci je nyní syn diktátorova tajemníka

Aktivisté tvrdí, že nynější vláda na hledání nevynakládá dostatek prostředků. Současný prezident Mario Abdo Benítez je synem někdejšího Stroessnerova tajemníka. Ačkoli vazby na bývalého prezidenta odmítá, bývá obviňován, že brání diktátorovu reputaci.

Stroessner, který vládl Paraguayi od vojenského puče v roce 1954, násilně potlačoval jakoukoli opozici. Podle paraguayských úřadů bylo během diktatury stíháno téměř 20 tisíc lidí a 1,5 milionu Paraguayců odešlo do exilu.

V Paraguayi se ukrývali nacisté včetně Mengeleho

Za vlády Stroessnera, který byl potomkem německého emigranta a paraguayské matky a neskrývaným obdivovatelem nacismu, našla v jihoamerické zemi útočiště řada nacistických válečných zločinců. Byl mezi nimi i Josef Mengele, který za druhé světové války prováděl sadistické experimenty na lidech v koncentračním táboře Osvětim a jemuž je připisována smrt více než 400 tisíc osob v plynových komorách.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Aktuálně: Konec kauzy Čapí hnízdo - Státní zástupce zastavil stíhání Andreje Babiše

soresnakunde ( 11. září 2019 10:44 )

Diktátorův „dům hrůzy“ ukrýval děsivé tajemství: Pod podlahou našli lidské kosti a zmr.dstvo mu přitom ještě oblizovalo zardel jako např. to dělají u nás burešovi a ***manovi.

tomik007 ( 11. září 2019 09:49 )

Kdovi co najdou pod tim "Ptaczim hnizdem"

Zobrazit celou diskusi
Další videa