Slzný plyn a „pepřák“: Policie ostře zasáhla proti demonstrantům v Hongkongu

Autor: ČTK - 
6. 9. 2019
16:22

Hongkongská policie zasáhla proti demonstrantům, k jejich rozehnání použila slzný plyn, pepřový sprej a gumové projektily. Jedná se o další z řady tvrdých střetů mezi protestujícími a policií během 14 týdnů trvajících prodemokratických manifestací. Otázku vývoje v Hongkongu dnes nastolila německá kancléřka Angela Merkelová během návštěvy v Číně, napsaly zahraniční agentury.

Stovky protestujících se ve večerních hodinách shromáždily před stanicí metra v hustě obydlené oblasti na poloostrově Kowloon, kde postavily barikády. Někteří z nich se i přes kovové mříže dostali do uzavřené stanice, kde strhávali informační cedule a stěny pomalovali grafitti. Policie do davu střílela gumovými projektily a zasáhla je slzným plynem a pepřovým sprejem. Slzný plyn proti davu použila na stejném místě také v pondělí.

Bývalá britská kolonie Hongkong se vrátila v roce 1997 pod čínskou správu. Od té doby funguje podle zásady „jedna země, dva systémy“ a díky tomuto modelu má některé svobody, které jsou v kontinentální Číně nemyslitelné. Kritici však tvrdí, že Peking tyto svobody postupně omezuje.

Správkyně Hongkongu Carrie Lamová tento týden slíbila úplné stažení návrhu zákona o vydávání podezřelých do pevninské Číny. Slib ale aktivisty neuspokojil. Propekingskou vládu proto vyzývají k nezávislému vyšetření údajné policejní brutality při zásazích proti protestům, propuštění zadržených demonstrantů a zcela svobodné volby.

Dokud nebudou tyto požadavky splněny, chtějí aktivisté v protestních akcích pokračovat. Na sobotu svolali organizátoři velkou demonstraci před hongkongské mezinárodní letiště, které patří k nejrušnějším na světě. Jejich cílem je narušit dopravu na letiště.

Protesty proti návrhu extradičního zákona začaly v Hongkongu v červnu a v některých dnech při nich vyšly do ulic i statisíce lidí. Dnes studenti v Hongkongu před několika školami vytvořili lidské řetězy. Byly mezi nimi například studentky katolické dívčí školy v modrých školních uniformách, které doplnily obličejovými maskami, jimiž se demonstranti chrání na protestních akcích před slzným plynem.

Protesty v Hongkongu pokračují, policie proti demonstrantům zasahuje slzným plynem, vodními děly a gumovými projektily.Protesty v Hongkongu pokračují, policie proti demonstrantům zasahuje slzným plynem, vodními děly a gumovými projektily. | Reuters

O gradující situaci v Hongkongu dnes diskutovala při setkání s čínským premiérem Li Kche-čchiangem v Pekingu Angela Merkelová. „Zdůraznila jsem, že občanům Hongkongu musejí být zajištěny jejich svobody a práva,“ řekla Merkelová. „V současné situaci je nutné předejít násilí, pomůže jedině dialog. Objevují se náznaky, že správkyně Hongkongu tento dialog zahájí. Doufám, že se tak stane,“ dodala kancléřka.

Čínský premiér na tiskové konferenci s Merkelovou prohlásil, že Peking ve vztahu k Hongkongu respektuje model „jedna země, dva systémy“. „Podporujeme hongkongskou vládu ve snaze ukončit násilí a chaos v souladu se zákony a zajistit Hongkongu dlouhodobou prosperitu a stabilitu,“ dodal.

Smrt Karla Gotta

Parte Děti Karla Gota Záznam zádušní mše O životě Karla Gotta Dědictví Bertramka

Hrob

Zemřel Karel Gott, držitel čtyř desítek Zlatých slavíků. Sledujeme, co se děje po veřejném rozloučení a pohřbu nejznámějšího českého zpěváka

satanas ( 1. října 2019 15:23 )

Cinskej "milion chlivek pro demokracii! Policajty by melipovolat z Francie, ti by je vyskolili!

Taurus70 ( 6. září 2019 22:00 )

Vzhledem k tomu co tam ty hlavy vypatlane predvadeji se vubec nedivim🤔🤔

Zobrazit celou diskusi
Další videa