Budeme za facebook platit? Z úvodní stránky nenápadně zmizel důležitý slib

Autor: Darina Jíchová - 
29. srpna 2019
10:51

Časy se mění a mění se i oblíbená sociální síť facebook. Změna přišla velmi nenápadně, z úvodní stránky se vytratil slogan facebooku: „Facebook je a vždy bude zdarma“, který reflektuje slova zakladatele sítě Marka Zuckerberga. Místo toho teď hlásá: „Je to rychlé a snadné“. Není jasné, proč k výměně motta došlo. Tisk přišel s řadou možných vysvětlení. Je to reakce na nové nařízení Evropské unie, nebo facebook bude placený, napsal deník Daily Mail.

Ke změně sloganu došlo na počátku srpna, konkrétně pak ze 6. na 7. srpen, společnost na ni ale vůbec neupozornila, ani ji nijak nevysvětlila nebo neposkytla komentář tisku. Stále platí, že uživatelé facebooku nemusí společnosti platit za své účty, kritici ale poukazují na to, že lidé platí svými osobními údaji.

Lidé facebooku platí svými osobními údaji

Právník José Antonio Castillo, specialista na digitální právo, sdělil tisku, že slogan se zřejmě změnil v souvislosti se směrnicí EU, podle které jsou poskytnuté osobní údaje na sociálních platformách formou platby. Facebook tak dál nemohl tvrdit, že jsou jejich služby zdarma, vysvětlil Castillo. Upozornil na to, že tato data jsou nadále prodávána různým společnostem, jimž pomáhají hledat vhodného cílového zákazníka.

Facebook jako takový nadále zůstává neplacený. Společnost ani nijak nenaznačila, že by svou službu chtěla zpoplatnit, nicméně dodala, že nemůže garantovat, že to tak zůstane i v budoucnu. Server Business Insider uvedl, že toto specifické varování: „Nemůžeme garantovat, že tato platforma bude vždy zadarmo.“ se nachází v sekci Podmínky a zásady služby facebook pod položkou „Věci, které byste měli vědět“.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

janieem ( 29. srpna 2019 16:04 )

To je teda pěkná kravina. Jsou lidé, kteří ho mají třeba kvůli práci, kvůli zájmovým skupinám atp. Takže prosím...

asijo ( 29. srpna 2019 15:42 )

Přímo šité na tebe.

MarkusHermann ( 29. srpna 2019 15:41 )

Kdo bude chtít,tak si založí FB v Rusku.tam prý není taková cenzura.

Za5min12 ( 29. srpna 2019 15:24 )

Uz_brzo ( 29. srpna 2019 13:01 )

FB má jenom blb plný komexů a dutá vygumovana hlava ktere je jedno ze je 24 hodin sledován tajnou službou, censorem atd...

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud