Konec facebooku, jak jej známe: Zuckerberg udělal nebezpečné změny

Mark Zuckerberg představil novou podobu facebooku.
Autor: ČTK - 
1. května 2019
12:17

Své svědomí údajně zpytující miliardář Mark Zuckerberg představil v úterý na každoroční konferenci F8 novou podobu sociální sítě facebook, kterou založil. Podle něj jde o nejvýraznější proměnu platformy za posledních pět let. Největší sociální síť světa má změnit vzhled svého uživatelského rozhraní a společnost chce nově učinit jádrem své sociální sítě interakce v uživatelských skupinách. Ty ovšem bývají rovněž označovány i za jednu z hlavních cest šíření dezinformací.

„Toto je největší změna v aplikaci facebooku a na webové stránce, jakou jsme učinili za posledních pět let,“ řekl Zuckerberg při uvádění nové podoby rozhraní. Již nyní by se měly objevit nějaké změny v mobilní aplikaci. Úpravy webu přijdou v následujících měsících. Nový „Svěží“ design, v němž výrazně ubude charakteristické modré barvy, je prý jednodušší, rychlejší, více uživatele vtahuje a „dává vaše komunity do centra“ uživatelské zkušenosti.

Podle agentury Reuters představují ohlášené novinky první konkrétní kroky v plánu Facebooku proměnit se ve firmu zaměřenou na soukromou komunikaci a obchodování na internetu. Právě příklon k většímu soukromí byl při prezentaci zásadním motivem, o čemž svědčí snímek s heslem „Budoucnost je soukromá“. Sdělení vyvolalo posměšnou reakci reportéra deníku The New York Times Kevina Rooseho, který připomněl, jak Zuckerberg před lety označoval soukromí za přežitek.

Uživatelům by se nově na „hlavní stránce“ mohly příspěvky ze skupin, v nichž mají členství, zobrazovat častěji. Budou také do nich moci přeposílat obsah přímo ze svého výběru příspěvků. „Na facebooku jsou desítky milionů aktivních skupin. Když lidé najdou tu správnou, mnohdy se stává nejsmysluplnější součástí toho, jak facebook používají,“ vysvětluje provozovatel sítě rozhodnutí zvýraznit roli tohoto prvku.

Někteří analytici ale v poslední době varují, že skupiny slouží také jako účinný nástroj při šíření dezinformací. Vyšetřování ruských snah o ovlivnění amerických prezidentských voleb popsalo několik případů, kdy byly facebookové skupiny využity k podpoře později vítězného kandidáta Donalda Trumpa. Tato funkce facebooku je také spojována s šířením nepravd a konspiračních teorií souvisejících s protesty tzv. žlutých vest ve Francii.

„Zaujímáme více proaktivní přístup při zajišťování toho, že naše nástroje jsou používány pro dobro,“ ujišťoval Zuckerberg. Jeho firma se kromě nejrůznějších „škodlivých hráčů“ potýká také se ztrátou důvěry po sérii zjištění o nedostatečné ochraně uživatelských dat. Minulý týden Facebook přiznal, že by tato pochybení mohla vyústit v pokutu v přepočtu až 114 miliard Kč od americké Federální komise pro obchod (FTC).

„Ohledně soukromí teď nemáme zrovna nejlepší pověst. Musíme už dnes změnit způsob, jakým společnost řídíme,“ prohlásil šéf Facebooku.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Volby 2020 (podzim)

Krajské volby 2020 Senátní volby 2020

pupi ( 1. května 2019 15:45 )

Ráj bonzáků !!!

robyno1 ( 1. května 2019 13:47 )

Měl to Cukrkandl prodat, dokud to šlo. Teď už to nemá pod kontrolou.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud