Uprchlice našla a potěšila dobráka, který jí jako pětileté daroval kolo

Autor: Darina Jíchová - 
15. srpna 2019
21:30

Mevan Babakarová (29) strávila část dětství v nizozemském uprchlickém táboře, její pobyt jí zpříjemnil humanitární pracovník. Muž tehdy pětileté dívce daroval dětské kolo. Babakarová by mu už léta chtěla poděkovat za jeho štědrost, problém byl ale v tom, že neznala ani jeho jméno, měla ale jeho fotku. Snímek zveřejnila na svém twitteru a vyzvala uživatele sociální sítě, aby jí muže pomohli najít. Ukázalo se, že Babakarová nebyla jediná migrantka, které pomohl. Příběh přinesl deník The Guardian.

Babakarová žila i s rodiči v uprchlickém táboře u nizozemského města Zwolle. Do Evropy přišli v 90. letech, když prchali před válkou v Perském zálivu. Jejich cesta byla složitá, kurdská rodina utíkala přes Turecko, Ázerbájdžán a Rusko, nakonec se v roce 1994 dostali do Nizozemska, kde strávili rok, pak odjeli do Londýna. 

Tento týden se Babakarová po více než 20 letech rozhodla najít muže, jenž jí tehdy pomohl. „Tento muž, který pracoval v uprchlickém táboře u Zwolle v Nizozemsku, mi z dobroty svého vlastního srdce koupil kolo. Moje tehdy pětileté já málem puklo radostí. Znáte ho někdo?“ napsala k fotce humanitárního pracovníka.

Do hledání se zapojily tisíce lidí

„Dceři tenkrát dal krásné, nablýskané, červené kolo a pozval nás na vánoční večeři k sobě domů,“ sdělila nizozemskému webu Destentor Gulála Rašídová, matka Babakarové.

Její příspěvek byl během 24 hodin sdílen více než sedmtisíckrát. Babakarová našla nejen svého dobrodince, ozvali se i další uprchlíci, kterým muž, veřejnosti nyní známý jako Egbert, pomohl. Dvojice si hned domluvila osobní setkání. Egbert v současnosti žije v Německu, s uprchlíky začal pracovat na počátku 90. let. Babakarová s rodinou se usadila v Londýně.

„Byl tak šťastný, že mě zase vidí. Byl pyšný na to, co ze mě vyrostlo: silná a statečné žena. Řekl, že to bylo to, co si pro mě přál, když jsem byla malá,“ sdělila reportérům The Guardianu Babakarová. „Potěšilo mě, kolik lidí se spojilo, abych ho našla. Byla jsem ohromená a on také. Shodli jsme se, že je to šílené, ale že jsme rádi, že se můžeme zase setkat,“ dodala žena.

Egbert pomohl desítkám dalších migrantů

„Řekl mi, že dárek považoval za malé gesto, ale je rád, že nás znovu svedlo dohromady,“ vypověděla Babakarová. Ozvala se jí další humanitární pracovnice z tábora, Sandra, která ji jako dívenku učila zacházet s počítačem. „Po zveřejnění fotky mě kontaktovalo několik uprchlíků, kterým Egbert a jeho žena pomohli. Jejich laskavost se dotkla mnohých,“ prohlásila Babakarová.

Babakarová je ředitelkou britské fact-checkingové společnosti Automated Fact Checking, která prověřuje tvrzení s cílem určit jejich pravdivost. Záměrem fact-checkingových společností je bojovat s dezinformacemi, falešnými zprávami, propagandou a manipulací v mediálním prostoru. V současnosti se snaží zmapovat cestu své rodiny do Evropy.

 

Další videa
Články odjinud