Itálie uzavřela největší uprchlický tábor v zemi. „Krásné odpoledne,“ těšil se Salvini

Autor: ČTK, Darina Jíchová - 
10. 7. 2019
22:45

Itálie tento týden nechala definitivně uzavřít svůj největší uprchlický tábor v Mineu na Sicílii, kde v době největšího přílivu uprchlíků před pěti lety pobývalo přes čtyři tisíce žadatelů o azyl. Informovala o tom agentura ANSA. Uzavření tohoto centra pro migranty slíbil ministr vnitra a šéf protiimigrační strany Liga Matteo Salvini, podle něhož mají napříště fungovat jen menší zařízení. Salvini se na uzavření tábora přijel osobně podívat.

S vyklízením tábora Mineo, který fungoval v areálu, kde byli dříve ubytovaní zaměstnanci americké vojenské základny, se začalo už letos v únoru.

Počet jeho obyvatel postupně klesal z 1200 až na několik desítek. Posledních 68 migrantů Mineo opustilo minulý týden.

Salvini na Sicílii:

Podle Salviniho uvnitř tábora operovaly zločinecké gangy, které se podílely například na obchodu s drogami. „Nyní se tábor zavírá, takže to je krásné dopoledne,“ řekl Salvini během návštěvy Sicílie. Videem z uzavření uprchlického tábora se pochlubil na svém facebooku.

„Organizovaná migrace, jejímž cílem je nahradit italské občany jinými lidmi,“ řekl Salvini o Mineu před dvěma lety.

Salvini zavedl přísnou protimigrační politiku

V době největší migrační vlny přes Středozemí do Evropy pobývalo v táboře Mineo v létě 2014 asi 4170 osob. Po nástupu nové italské vlády loni v červnu v Mineu žilo asi 2500 lidí. Kabinet tvořený koalicí krajně pravicové Ligy a populistického Hnutí pěti hvězd zaujal vůči migraci velice restriktivní postoj a mimo jiné uzavřel přístavy lodím neziskových organizací, které uprchlíkům v nesnázích pomáhají. Počty nově příchozích migrantů od té doby strmě klesají.

Letos za první půlrok připlulo do Itálie 3400 migrantů, což je o 80 procent méně než loni, uvedla evropská agentura Frontex. Dvě třetiny nově příchozích se dokázaly k italskému pobřeží dostat samy nebo je přivezly lodě italské pobřežní stráže a námořnictva, jen kolem 300 migrantů se do Itálie dostalo na palubách lodí neziskových organizací. Nejvíce nových migrantů podle agentury Reuters pocházelo z Tuniska, dalšími frekventovanými zeměmi původu byl Pákistán, Pobřeží slonoviny, Alžírsko, Irák a Bangladéš.

Právě počet migrantů z Tuniska ministr vnitra Salvini zmínil v dopise svému tuniskému protějšku Hišámu Furátímu. Vyzval v něm Tunisko, aby s větším nasazením bojovalo proti pašerákům lidí a slíbil pomoc tuniské pobřežní stráži. Řím chce do Tuniska ještě před koncem léta poslat deset hlídkových lodí, které rozšíří flotilu tamní pobřežní stráže.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

PPP150W ( 10. července 2019 23:31 )

Politik, který má koule tam, kde mají být a nebojí se prosadit vlastní názor vzdor připosraným eurohujerovským hlasům evropských terminátorů, kteří usilují o přečíslení původního obyvatelstva starého kontinentu.

Zobrazit celou diskusi
Další videa