Toníkův (6) boj s rakovinou dojal stovky lidí. „Ze srdce děkujeme,“ vzkazuje maminka

Autor: Vladimír Blažek - 
14. 8. 2019
05:02

Uplynulo pouhých pět dní od okamžiku, kdy Blesk Zprávy zveřejnily číslo transparentního účtu pro Toníka, který už několik let bojuje se vzácnou formou rakoviny. A částka na kontě se blíží už k 300 000 korunám. „Ze srdce děkujeme. Rozhodně jsme nečekali, že bude tolik hodných lidí,“ řekla dojatě Toníkova maminka. Do sbírky se zapojili i dobrovolní hasiči, kteří obětovali část peněz ušetřených pro sebe.

„Narazil jsem na smutnou zprávu, která mě až rozbrečela! Měli bychom pomoct rodině, která prožívá strašně těžké chvíle. Rodičům se narodil malý Toník, který už po několikáté bojuje s těžkými nemocemi a rodina počítá každou korunu,“ napsal na facebookovém profilu dobrovolný hasič Michal Hromádka z Libočan. Byl jedním ze čtyř stovek našich čtenářů, které do této chvíle oslovil příběh šestiletého Toníka.

Každý z nich dal podle svých možností. Někdo poslal padesátikorunu, někdo tisícovku a nejštědřejší dar byl dokonce deset tisíc. A nechyběly ani dojemné vzkazy plné víry v Toníkovo uzdravení: 

  • Posílám malý příspěvek pro Toníčka. Není to moc, ale víc dát nemohu. Strašně na vás myslím. Přeji hodně sil, jste stateční.
  • Ahoj Toníku, věřím, že každá korunka teď pro Vás bude dobrá, tak aspoň malinko pro Vás. Ať se brzo uzdravíš.
  • S láskou posíláme alespoň malinko, co můžeme.
  • Jsi superhrdina, přejeme ti hodně sil a co nejvíce radosti, Viktorek a Martin.
  • Držím palce, aby se co nejdříve našel vhodný dárce kostní dřeně a Toník mohl zase běhat venku s kamarády.

Každá koruna se bude určitě hodit. Kromě toho, že Toník teď chodí na chemoterapie a čeká na dárce kostní dřeně, jeho maminku Šárku cukrovka připravila o část nohy a o pravé oko. Velká část odpovědnosti tak přešla na tatínka Romana. Celá rodina je odkázaná na dva nevysoké příjmy, Roman dostává příspěvek na péči a Šárka invalidní důchod. 

Toník bojuje s rakovinouToník bojuje s rakovinou | Archiv paní Šárky

Zatím se podařilo vybrat skoro 300 tisíc korun, tak velká byla solidarita čtenářů Blesku a dalších lidí, kteří se o příběhu dozvěděli na sociálních sítích. „Odezva byla veliká a ze srdce za ni děkujeme. Rozhodně jsme nečekali, že bude tolik hodných lidí,“ svěřila se Blesk Zprávám paní Šárka.

Pokud by chtěl Toníkovi a jeho rodině někdo finančně pomoci, může libovolnou částku odeslat na transparentní účet: 2101671953/2010 u Fio banky. Do poznámky je třeba napsat TONÍK a lze přidat i krátký vzkaz.

A proč lidé přispívají? Pana Jiřího Báru jsme našli díky tomu, že kromě finanční částky nabídl rodině také víkend ve svém penzionu, až na tom Toník bude lépe. Jeho slova promlouvají i za ostatní dárce: „Nenechává mě chladným utrpení. Sám jsem vyrůstal ne snad přímo v chudobě, ale nic moc jsme neměli. Maminka ovdověla, když bylo otci 37 let (rakovina) a zůstala sama s pěti dětmi... Později se znovu vdala a měli spolu další dva kluky... Ale bohužel i druhý tatínek zemřel na rakovinu plic, bylo mu 55 let.“

Výzva, která měla pomoci Toníkovi, snad prospěje i dalším vážně nemocným dětem. „Hodně lidí se hlásí do registru dárců kostní dřeně, což je úžasná zpráva,“ nadšeně nám řekla paní Šárka. A její slova potvrdila i mluvčí Českého národního registru dárců kostní dřeně Klára Conková, i když podle ní může jít o sezonní záležitost: „Zájem roste, v letních měsících to bývá způsobeno výjezdy našeho náborového týmu. Přesnější informace o číslech budeme mít na konci měsíce.“ 

Pomoc pro Toníka stále pokračuje. Jeho nemoc je běh na hodně dlouhou trať. A opět se zapojí i dobrovolní hasiči z Libočan. Slíbil nám to jeden z nich, Michal Hromádka: „Po pravdě, nejdřív měly peníze sloužit k provozu naší stránky, ale jednou jsem narazil na Toníkův příběh a dojal mě až tak moc, že jsem se rozhodl, že část peněz z prodeje našich hrnečků půjde na Toníkovu léčbu a stravu. Vím, jak jeho tatínek se moc snaží, ale i my okolo bychom mu měli pomoct a ne jen na ně koukat, jak se trápí.“

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

VENDULA ( 16. srpna 2019 05:45 )

Kéž by se stal zázrak a ten brouček se uzdravil😢❤️❤️❤️Moc přeji celé rodině zázrak a aby se jim dobře dařilo!Lidičky pomáhejte i dál🍀

Zobrazit celou diskusi
Další videa