Poničenou Notre-Dame potrápila vedra. Ze stropu katedrály padalo kamení, práce na obnově stojí

14. 8. 2019
22:04

Ze stropu pařížské katedrály Notre-Dame, kterou v dubnu poničil rozsáhlý požár, se po červencové vlně veder uvolnilo několik kusů kamene. Agentuře AP to řekl nejmenovaný činitel francouzského ministerstva kultury. Škoda není nijak velká, proslulé katedrále ale podle něj hrozí další podobné incidenty. Ministerstvo kultury proto vyzývá k co nejrychlejšímu obnovení prací na zabezpečení památky.

Práce uvnitř chrámu byly 25. července pozastaveny, protože lidem na místě hrozila podle inspektorů otrava olovem. Při dubnovém požáru, který zničil střechu i krov Notre-Dame, plameny roztavily stovky tun nebezpečného kovu a ten se v podobě prachu rozptýlil po okolí. V těchto dnech se v okolí katedrály koná hloubkové čištění, dělníci by se tam mohli vrátit v pondělí.

Z poškozené klenby gotické stavby se podle informací agentury AP uvolnilo několik kusů, když na sklonku července při vlně veder teploty v Paříži přesahovaly 40 stupňů Celsia. Horko rychle vysušilo maltu, která kameny držela na místě.

Aktuálně se podle AP může v katedrále pohybovat jen hrstka bezpečnostních pracovníků a odborníků, jejichž cílem je zejména monitorovat integritu stavby. Klenutí je za současného stavu obzvláště křehké, neboť střecha ze dřeva a kovu byla klíčová pro stabilitu celé konstrukce.

Jednu z nejslavnějších pařížských památek požár zasáhl 15. dubna večer a plameny se podařilo uhasit až nad ránem dalšího dne. Oheň zničil střechu, krov a špičatou centrální věžičku z 19. století, takzvaný sanktusník. Rekonstrukce katedrály potrvá roky. Vyšetřovatelé se domnívají, že požár nebyl založen úmyslně, přiklání se k tomu, že jej mohl způsobit elektrický zkrat či odhozený nedopalek cigarety.

Video Obří požár zachvátil slavnou katedrálu v Paříži: Notre-Dame v mohutných plamenech - Reuters

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

blecktajp ( 14. srpna 2019 22:58 )

Meli by sebou hodit, za pet let ma byt jako nova, rikal Makaron. Nakonec zjisti, ze nejlepsi bude vysvihnout tam mesitu, at to nemusej za par let zas bourat a prestavovat. Saudi to radi zatahnou.

Zobrazit celou diskusi
Další videa