„Migranty si může odvézt do Hollywoodu.“ Ministr neunesl kritiku od hvězdy Pretty Woman

Autor: Darina Jíchová, ČTK - 
12. 8. 2019
16:26

Oblíbený hollywoodský herec Richard Gere, kterého proslavila zvláště role ve filmu Pretty Woman, o víkendu zkritizoval italskou vládu za to, že odmítá přijmout migranty. Uprchlíky označil za „výjimečné lidi“. Kritiku herecké hvězdy si nenechal líbit italský vicepremiér, ministr vnitra a lídr ultrapravicové strany Liga severu Matteo Salvini. „Může si je odvézt s sebou do Hollywoodu,“ vzkázal Salvini. Zprávu přinesl deník Daily Mail.

Spor mezi Gerem a Salvinim vyvolala španělská humanitární loď se zhruba 160 migranty na palubě, plavidlo u italského ostrova Lampedusa už více než týden čeká na povolení zakotvit. Loď navštívil Gere, který pak na tiskové konferenci vyzval italskou vládu, aby přestala „démonizovat lidi“ a místo toho pomohla migrantům, kteří na španělské lodi uvázli.

Americký herec Richard Gere kritizoval Itálii kvůli jejímu postoji k migrantům.Americký herec Richard Gere kritizoval Itálii kvůli jejímu postoji k migrantům. | Reuters

Gere: Přetaňte démonizovat migranty

Gere uprchlíkům dovezl zásoby jídla. Na tiskové konferenci se nestrefoval jen do Itálie, ale i do vlastního prezidenta Donalda Trumpa, který rovněž proslul přísným postojem vůči migrantům. „Uprchlíci jsou výjimeční lidé, jsou neuvěřitelně silní, prožili si peklo. Ženy byly znásilněny i několikrát, muži mučeni, a přesto jdou dál,“ prohlásil Gere.

„Máme také problémy s uprchlíky, kteří přicházejí z Hondurasu, Salvadoru, Nikaraguy, Mexika... Je to podobné tomu, čím si tady procházíte vy,“ uvedl Gere a obvinil politiky v Itálii i ve Spojených státech z „démonizování migrantů“. Gereovu kritiku si ale nenechal líbit ministr Salvini.

Salvini: Itálie není uprchlický tábor

„Děkujeme tomuto štědrému milionáři za jeho starosti a vzkazujeme mu, ať si je odveze s sebou do Hollywoodu. Ať je vezme svým soukromým tryskáčem, nebo luxusní jachtou a ubytuje je ve svých vilách. Děkujeme Richarde,“ nechal se slyšet Salvini.

„Itálie není uprchlický tábor Evropy, ať migranti jdou do Španělska nebo Norska,“ prohlásil Salvini, svou protiimigrační politikou je dobře znám. Italská vláda dokonce schválila jeho dva návrhy zakonů o migraci a bezpečí. Nově teď kapitáni humanitárních lodí, kteří bez povolení vplují do italských vod s migranty na palubě, dostanou pokutu ve výši téměř 26 milionů korun.

Salvini v této době objíždí italské pláže, kde shání voliče a připravuje si půdu pro možné předčasné volby. Ministr vnitra se minulý týden nechal slyšet, že končí koalici s protestním Hnutím pěti hvězd (M5S). Následně dodal, že  si přeje předčasné volby, protože vláda nefunguje. 

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Další videa