Pro kapitány lodí s migranty pokuta až 26 milionů. Po tlaku Salviniho Italové zpřísňují

Autor: ČTK - 
5. 8. 2019
21:54

Italským Senátem dnes večer prošel přísný zákon o bezpečnosti a migraci, který inicioval šéf krajně pravicové Ligy, ministr vnitra Matteo Salvini. Informovala o tom agentura AFP. Výrazně zvyšuje možné pokuty pro kapitány lodí s migranty. V poslední době zaujal především případ Caroly Racketeové, německé kapitánky lodi Sea Watch. 

Zákonné opatření rozšiřuje pravomoci ministra vnitra, který může zapovědět humanitárním lodím vstup do teritoriálních vod, plavidla snáze zabavit a jejich kapitánům uložit pokutu až milion eur (25,8 milionu korun), pokud se příkazu nepodvolí. Dosud byla maximální výše peněžitého trestu 50.000 eur (1,29 milionu korun).

Už dříve zákon schválila i Poslanecká sněmovna. S dnešním hlasováním vláda spojila hlasování o důvěře, aby schválení uspíšila. Zároveň se tím ale vyloučila debata a námitky opozice. Pro hlasovalo 160 senátorů, proti 57.

Rázná protiimigrační politika a tažení proti humanitárním plavidlům zvýšilo Lize markantně volební preference. Podle průzkumu agentury Winpoll, který minulý pátek zveřejnil deník Il Sole 24, by této straně nyní hlas dalo 39 procent voličů. Liga se za rok stala nejsilnější italskou stranou – v loňských březnových volbách získala 17 procent hlasů.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

mandat ( 18. srpna 2019 01:04 )

Proc se podporuje paseracka lod,co taha ilegalni migranty do Evropy ? Proc si tohle musi nechat libit Itaiie, ktera ma svych problemu dost.Nikdo tady z vasich reporteru nepise,jaky bordel deůlaji Africane v cele EU, zvlaste v Italii, jak tam stoupa kriminalita.Nikdo si nedela starosti,jak to bude vypadat za 5 let,kdyz kazdy den budou priplouvat migranti.Evropa neni nafukovaci a do kdy to bude EU schopna financovat ? IQ 20 a nekontrolovatelna populace nas znici, plus infekce a parazity ilega­lu.Ne­zodpo­vednost k obyvatelum Evropy.Je to ekono­micky,­zdra­votni a bezpecnosti problem pro nas vsechny.

MiraF ( 6. srpna 2019 04:28 )

A co nasadit kulomety?????

tomik007 ( 6. srpna 2019 00:14 )

ANO a to samy na hranici s czbolandem

blecktajp ( 5. srpna 2019 23:12 )

Razna protimigracni politika markantne zvysila strane preference...no je videt, ze to lide vnimaji jako zasadni problem. A problem to je, pro nas vsechny. Konecne s tim nekdo zacal neco delat. Vzdyt je to sileny co se deje, stejne to neni reseni, vsichni se z Afriky do Evropy nevejdou. Do toho si na uzavrene a prisne strezene summity o ekologii litaji "elity" tryskaci.

marlen52 ( 5. srpna 2019 23:01 )

konečně ale mělo to přijít mnohem dřív

Zobrazit celou diskusi
Další videa