Ukončete blokády lodí s migranty, vyzvala kapitánka po soudu. A čelí dál výhrůžkám

Autor: ČTK - 
18. 7. 2019
17:38

Německá kapitánka lodi Sea-Watch 3 dnes po výpovědi u soudu vyzvala Evropskou unii, aby předešla blokádám humanitárních lodí s migranty na palubě. Carolu Racketeovou nyní v Itálii vyšetřují kvůli porušení zákazu vplout do italských výsostných vod s africkými migranty. Je podezřelá z napomáhání nelegální migraci a z neuposlechnutí pokynu vojenské lodi. A nadále čelí výhrůžkám.

Jedenatřicetiletou kapitánku zadržela italská policie 29. června poté, co navzdory zákazu vplula s lodí Sea-Watch 3 do italských teritoriálních vod se 40 africkými běženci na palubě.

„Jsem opravdu ráda, že jsem mohla detailně vylíčit záchrannou akci, kterou jsme provedli 12. června,“ řekla Racketeová před soudní budovou po své čtyřhodinové výpovědi. Humanitární loď zachránila migranty u libyjského pobřeží. Provozovatel plavidla, nezisková organizace Sea-Watch, tvrdí, že libyjská pobřežní hlídka by nestihla k potápějícímu se člunu včas doplout.

„Upřímně doufám, že Evropská komise – teď když byl zvolen nový (Evropský) parlament – se bude ze všech sil snažit, aby se taková situace neopakovala, a že všechny evropské země budou v budoucnu spolupracovat ohledně přijímání lidí, které zachrání civilní lodě,“ dodala Racketeová.

Na otázku, co si myslí o (ministrovi vnitra Matteovi) Salvinim, německá kapitánka odpověděla lakonicky: „Vůbec nic.“ Salvini vede krajně pravicovou vládní stranu Liga a ve vládě prosadil protiimigrační agendu.

Přístavy humanitárním lodím populistický kabinet zavřel hned po nástupu k moci loni v červnu. Po mediálně sledovaných kauzách s humanitárními loděmi volební preference Ligy stouply na počátku měsíce na rekordních 38 procent.

Racketeová podala tento měsíc na Salviniho trestní oznámení. Žádá v něm zablokování Salviniho účtů na sociálních sítích facebook a twitter, protože ministr na nich podle ní ohrozil její bezpečnost a podněcoval k nenávisti vůči ní.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Nezadat ( 9. srpna 2019 16:38 )

1 měsíc bych ji dal mezi negry,aby si to užila.

Pavucik1946 ( 26. července 2019 17:55 )

Jak to ze takové hovado ještě běhá po svobodě a dovolí si napadat představitele Italské strany,je to bezpohlavni zruda která je schopna zaplevelit Evropu tim hnojem stiticim se práce

Mios ( 19. července 2019 09:19 )

Co to je sakra za debilní Pí.u???!!!! Kdo ji platí za její zločiny vůči Evropě ??? Co taká to "bytost" má ve svý stupidní palici ???

tomik007 ( 19. července 2019 00:30 )

VZHLEDEM k tomu ze se africzani mnozi 3x rychleji nezli evropane, tak to bude docela fofr

viho ( 18. července 2019 21:31 )

Já jsem také pro. Ať si soudružka Raketová pronajme opuštěný ostrov a tam si může Afričanů navozit kolik chce. Ale starat se o ně bude pěkně za svoje peníze. Uvidíme, jak dlouho jí to nadšení vydrží. Ty problémy ti Afričané totiž mají v sobě a jejich přemístěním na Evropský kontinent se nic nevyřeší. Místo aby zodpovědně makali a plánovali budoucnost, nadělají si kopu dětí, klidně na potápějícím se člunu uprostřed Středozemního moře, a pak křičí, že se má o ně Evropa postarat.

Zobrazit celou diskusi
Další videa