Arabkám se otevírá svět: mohou cestovat bez muže i řídit. Na operaci ještě nesmí

Autor: ČTK, for - 
2. srpna 2019
06:55

Saúdská Arábie zavedla další reformu rozšiřující dosud velmi omezená práva žen, kterým vláda nově umožňuje cestovat do zahraniční bez souhlasu mužů. Série v pátek zveřejněných vládních dekretů rovněž rozšiřuje ženská práva v záležitostech spjatých s rodinou, informovala agentura Reuters.

Postavení žen v konzervativní sunnitské monarchii patří k nejhorším v rámci tradičně patriarchálních muslimských zemí. Korunní princ Muhammad bin Salmán, který je faktickým vládcem země, však v posledních letech nastolil kurz mírných reforem. Od loňska smějí například Saúdské Arabky řídit auta, Salmán rovněž prohlásil, že nemusejí nosit abáje, tedy dlouhý šat zahalující celé tělo.

Ilustrační foto. V Saúdské Arábii žena za volantem? Dříve zhola nemožnéIlustrační foto. V Saúdské Arábii žena za volantem? Dříve zhola nemožné | Profimedia.cz

Páteční dekret jim umožňuje žádat o cestovní pas a vyrazit do zahraničí bez svolení opatrovníka, což je většinou manžel, bratr či syn. Nová pravidla umožňují vydávání pasu jakémukoli občanu země, který o něj požádá; vycestovat pak může kdokoli starší 21 let.

Ženy také mohou nově plnit role opatrovnic dětí a mohou jim být vydány úřední dokumenty související s jejich rodinami.

Navzdory reformám stále v zemi existuje mnoho úkonů, které Saúdské Arabky bez souhlasu muže dělat nemohou. Zapovězeno jim zůstává například založit si bankovní účet, začít podnikat či podstoupit plánovaný chirurgický zákrok.

Další videa
Články odjinud