Masivní evakuace v Anglii, hrozí protržení hráze. Lidé našli útočiště v hospodách

Autor: ČTK - 
1. 8. 2019
21:09

Britská policie dnes nařídila evakuaci 6500 obyvatel městečka nedaleko Manchesteru kvůli obavám, že by se mohla protrhnout hráz místní vodní nádrže poškozená po silném dešti. Městečko Whaley Bridge by podle zpravodajského webu BBC bylo při kolapsu hráze zaplaveno.

Policie hrabství Derbyshire obyvatelům oznámila, že kvůli značnému ohrožení jejich životů musí svá obydlí okamžitě opustit. Podle agentury AP strážci zákona obcházeli jednotlivé domy a posílali lidi do školy v několik kilometrů vzdálené obci Chapel-en-le-Frith. Doporučovali jim vzít s sebou domácí mazlíčky a léky na několik dní a také, aby se pokusili sami si domluvit ubytování, neboť místo ve škole by nestačilo. Útočiště evakuovaným už poskytly některé hospody a komunitní centra.

Technici mezitím začali z vodní nádrže Toddbrook Reservoir odčerpávat vodu. Část zdejší hráze vybudované před skoro 200 lety se propadla v důsledku několikadenního vytrvalého deště. Odborníci její stav vyhodnocují, zatímco policie ujišťuje, že pro případ jejího protržení existuje plán.

„Modlíme se, aby vydržela, zatímco se Canal and River Trust (společnost spravující přehradu, pozn. redakce) pokouší z nádrže odčerpat vodu,“ řekla AP místní obyvatelka Anna Aspinallová. Technici prý jí a dalším lidem sdělili, že riziko kolapsu je vysoké. „Jestli to strhne celou přehradu, způsobí to totální chaos. Asi to sebere celou vesnici, protože (řeka Goyt) prochází přímo skrz ni,“ dodal evakuovaný obyvatel Paul Nash.

V Británii v posledních dnech vystřídaly vlnu veder přívalové deště, které na severu Anglie vyvolaly bleskové záplavy. Místy se voda dostává do domů a komplikuje silniční i železniční dopravu.

Pohřeb Karla Gotta

Parte Děti Karla Gota Rozloučení na Žofíně Záznam zádušní mše Hosté na zádušní mši O životě Karla Gotta Dědictví Bertramka

Hrob

Celé Česko truchlí. Zemřel Karel Gott, držitel čtyř desítek Zlatých slavíků. Jen málokterý umělec za sebou zanechá tolik děl, jako zesnulý zpěvák. Připomeňte si Mistrův život.

Vše o Karlovi Gottovi čtěte ZDE

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa