Úterý 20. říjen 2020
Svátek slaví Vendelín, zítra Brigita
Oblačno 13°C

V Anglii uvěznili české otrokáře: Otec se synem oběti vykořisťovali a bili

Autor: ČTK, SKS - 
1. srpna 2019
19:07

Britský soud poslal ve středu do vězení dva Čechy, které shledal vinnými z obchodování s lidmi a moderního otrokářství. Petra Makulu (48), staršího z vůdců zločinecké skupiny, jejíž oběti pocházely z Česka a ze Slovenska, poslal soud do vězení na osm a půl roku a jeho syna Maria (26) na čtyři a půl roku.

Petr a Mario Makulovi, kteří žili v Kentu na jihu Anglie, podle soudu v Česku a na Slovensku více než deset let hledali zranitelné lidi – bezdomovce či lidi závislé na alkoholu a drogách. Nabízeli jim dobře placenou práci a bezplatné ubytování v Británii.

Při zásahu v květnu 2018 policisté osvobodili celkem 12 lidí, které odsouzení nutili vykonávat těžkou fyzickou práci. Posílali je mimo jiné do továrny v Lyddu či myčky aut v Doveru. Dělníci museli pracovat až 36 hodin v kuse. Odměnu za jejich práci si z větší části nechávala nyní odsouzená dvojice. Své oběti muži také bili a nutili je žít v nevyhovujících podmínkách.

„Jste silný, náladový muž s násilnickými sklony,“ řekl soudce Rupert Lowe staršímu z dvojice. Právě Petr Makula vykořisťované lidi bil, nejčastěji je podle soudního spisu tloukl otevřenou dlaní. Petrův syn Mario se do fungování zločinecké organizace zapojil už jako mladý. „Kvůli vašemu otci jste si myslel, že zneužívat lidi je normální,“ slyšel při vynášení rozsudku Mario.

Soudce odhadl, že 48letý odsouzený si vydělal za jedenáct let trestné činnosti asi 900 tisíc liber (25,4 milionu korun).

Podle britské policie patří obchodování s lidmi a moderní otrokářství k nejrychleji rostoucím oblastem mezinárodního zločinu. Pachatelé často lákají své oběti do Británie vidinou snadného a vysokého výdělku a pak je zbaví svobody a mají z nich sami velké příjmy.

Video Zásah anglické policie proti českým otrokářům - Kent Police

Další videa
Články odjinud