Krvavý víkend v Anglii: Stoupá počet útoků s noži. Dívku a chlapce ubodali

Autor: ČTK - 
4. března 2019
23:24

V Británii výrazně roste počet útoků nožem, jejichž oběťmi jsou mladí lidé. O víkendu byli v Londýně a u Manchesteru ubodáni dva sedmnáctiletí Britové, v pondělí zase skupina útočníků ohrožovala noži studenty na koleji v hrabství Lancashire. Tragický trend v pondělí řešili poslanci britského parlamentu, kteří vládu vyzvali k rychlým krokům. Ministr vnitra Sajid Javid však prohlásil, že problém nemá jednoznačné řešení, uvedla stanice BBC.

Britskou veřejnost pobouřily víkendové zločiny, na jejichž místech vyrostly spontánní památníky zasypané květinami. V noci na sobotu zemřela sedmnáctiletá dívka, která v jednom z parků na východě Londýna hrála s přáteli na kytaru. V sobotu byl ve městečku Hale Barns nedaleko Manchesteru ubodán stejně starý mladík.

Zatímco v prvním případě policie po pachateli zatím marně pátrá, ve druhém zadržela dva mladíky stejně staré jako oběť a vyslýchá je. Lidé z okolí obětí tvrdí, že dívka i chlapec byli velmi oblíbení a neměli nepřátele. Útoky se podle nich zdají být zcela náhodné.

V pondělí dopoledne zase zadrželi policisté pět mladých lidí, kteří podle policie ohrožovali noži studenty na koleji v lancashirském městě Leyland. Jeden sedmnáctiletý student byl lehce zraněn na ruce.

Lékaři: počet útoků s noži stoupá

Podle údajů britského zdravotního systému přibylo za posledních pět let dětí a mladých lidí do 16 let ošetřených s bodnými zraněními téměř o sto procent. Labouristická poslankyně Stelle Creasyová dnes v Dolní sněmovně přečetla jména 18 mladých lidí, kteří byli během prvních dvou měsíců letošního roku zavražděni v Londýně.

„Tohle je krizová situace, která vyžaduje adekvátní reakci,“ vyzvala úřady k rychlému jednání.

Konzervativní ministr vnitra Javid odsoudil „nesmyslné násilí“ a konstatoval, že úřady na vážný stav reagují, ale „neexistuje jednoduché řešení“. Podle člena vedení londýnské policie Grahama McNultyho pracují členové jednotky zabývající se násilnými činy mnoho hodin přes čas a jen za poslední tři dny osobně kontrolovali více než 2500 lidí.

Podle bývalého šéfa londýnského policejního sboru lorda Hogana-Howea by pomohlo zavedení pozice nezávislého kontrolora, který by dohlížel na to, jak policie nakládá s penězi určenými na boj s násilnými zločiny. „Pokud k tomu nebudeme přistupovat jako ke krizi, bude trvat další dva roky, než se dočkáme nějakých činů,“ řekl BBC.

Premiérka Theresa Mayová nedávno prohlásila, že chápe obavy Britů z rostoucího počtu podobných útoků, ale že nijak nesouvisí s poklesem počtu policistů v ulicích. V souvislosti s úspornými opatřeními za posledních téměř deset let ubylo jen v Anglii a Walesu podle BBC na 20.000 policistů.

 

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

liskabystrouska ( 5. března 2019 07:43 )

ViktorOchlupin souhlas

Jan Brandis ( 5. března 2019 07:37 )

Však oni tomu přijdou na chuť. Ještě trošku multi-kulti a jedeme na další level. 😁

Taurus70 ( 5. března 2019 07:11 )

Od 68 tam mam tetu a vraci se do naseho bordelu takze asi opravdu nic moc a na to jaka byvala multikulti je z ni tezka rasistka, Anglie se pry zmenila tak ze tam normalni clovek nema skoro zadna prava pokud neni primerene opaleny a od te doby co je starostou Londyna urcita osoba se vaechno hrouti milovym tempem,jen podotykam ze je provdana za bileho Anglana a delala cely zivot pediatrii

mr.remy ( 5. března 2019 01:05 )

Ani by mě nepřekvapilo, kdyby britský ministr vnitra Sajid Javid prohlásil, že podle práva Šaríja k žádnému zločinu nedošlo. God bless the U.K.

lebedak2 ( 5. března 2019 00:22 )

Z toho jak úzkostlivě se všichni snaží,aby se ani náznakem neobjevila národnost a pravděpodobný motiv pachatelů,kteří se tak najednou,zčista jasna objevili v Anglii,je každému,ale úplně každému jasné,že je to jen takový drobný následek multikulturního obohacení.Hlavní je v tom případě starousedlíkům zakázat všechny zbraně včetně nožů,aby se nemohli bránit.Ještě pořád jim ti hodní politici ale dovolují po každém "obohacení", aby se semkli a zapalovali svíčky.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud