Pátek 25. září 2020
Svátek slaví Zlata, zítra Andrea
Oblačno, déšť 22°C

Žene se na Brity další vlna teroru? Po Londýně se malé bomby našly i ve Skotsku

Aktualizováno -
7. března 2019
06:13
Autor: ČTK - 
6. března 2019
23:50

Pyrotechnici skotské policie ve středu při řízené detonaci zničili balíček, který kdosi zaslal na univerzitu ve městě Glasgow. Nikdo přitom nebyl zraněn, informovala agentura Reuters. Nález podezřelé zásilky podle vyšetřovatelů souvisí s balíčky s malými podomácku vyrobenými bombami, které se v úterý našly na letištích Heathrow a London City a na nádraží Waterloo v Londýně.

Tři balíčky dorazily v úterý na dvě londýnská letiště a jedno nádraží. Na Heathrow zásilka způsobila po otevření menší požár, který se ale podařilo rychle uhasit. Na provoz rušných dopravních uzlů incident vliv neměl. Případem se již od úterý zabývá protiteroristická jednotka britské policie.

„Vzhledem k podobnostem balíčku, který se našel v Glasgowě, jeho označení a typu zařízení, se tím zabýváme ve spojitosti se třemi balíčky, které prošetřujeme v Londýně,“ uvedl velitel Clarke Jarett z protiteroristické jednotky.

Národní koordinátor pro boj s terorismem Dean Haydon ve středu uvedl, že výbušná zařízení poslaná na tři dopravní uzly v Londýně byla malá a nebyla vyrobena tak, aby někoho zabila. Jejich sestavení ale vyžadovalo odborné znalosti. Haydon navíc nevyloučil, že se mohou objevit ještě další balíčky.

K zásilkám se zatím nikdo nepřihlásil. Odeslané byly ale z Irska a irská policie už v úterý oznámila, že na případu s britskými kolegy spolupracuje. „V současnosti nevíme nic, co by naznačovalo, jaký byl motiv, kdo byl odesílatelem, či jaká byla jeho ideologie,“ uvedl Haydon. „Takže nemohu potvrdit, že to má co do činění s teroristickými skupinami spojenými se Severním Irskem,“ dodal.

Stupeň ohrožení Británie terorismem je nyní na druhém nejvyšším stupni, který označuje situaci za „vážnou“. Země zažila v uplynulých letech několik teroristických útoků. Při atentátu v květnu 2017 v Manchesteru zemřelo 22 lidí. Jen dva týdny po tomto útoku otřásl Británií další atentát, který si v Londýně vyžádal osm obětí.

Je na vině brexit?

Incident s balíčky se odehrál v době, kdy roste nejistota před odchodem Británie z Evropské unie, který je naplánován na 29. března. Právě otázka budoucího režimu na hranici mezi Spojeným královstvím a Irskem je v současnosti hlavní překážkou pro schválení dohody, kterou vyjednala britská vláda v Bruselu.

Pyrotechnici zajistili podezřelý balíček, který dorazil na skotskou univerzitu v Glasgow, vypadal údajně identicky jako ten, který dorazil na londýnské letištěPyrotechnici zajistili podezřelý balíček, který dorazil na skotskou univerzitu v Glasgow, vypadal údajně identicky jako ten, který dorazil na londýnské letiště | ČTK

Řada lidí se obává, že by vznik přísného režimu na hranici mezi Irskem a Severním Irskem mohl vést k nepokojům v Severním Irsku, které ukončila Velkopáteční mírová dohoda z roku 1998. Jejímu uzavření předcházelo i několik teroristických útoků spáchaných severoirskými separatisty, mimo jiné právě v Londýně.

Britské úřady nicméně v současnosti nebezpečí atentátu ze strany severoirských separatistů označují pouze za „mírné“. Útok je tedy podle nich možný, ale nepravděpodobný.

 

Hus_z_Prahy ( 7. března 2019 09:04 )

Přesně! Evropa zdebilněla!

PPP150W ( 7. března 2019 07:55 )

Brexit s tím asi nemá nic společného. To jen inženýři a lékaři vyhnaní v Sýrii ze svých kanceláří a nemocnic změnili způsob léčby Evropanů. A v této době přes to Nritánie uvažuje o umožnění návratu teroristkám, které utekly. ISISáci se musejí nad tou hloupostí lámat v smíchy v pase

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud