Muslimům se komplikuje rozvod. Říct třikrát „talák“ nebo poslat SMS už nestačí

Autor: Darina Jíchová - 
31. července 2019
12:00

Indický parlament schválil zákon, který kriminalizuje muslimskou praktiku „okamžitého“ rozvodu. Mužům totiž stačilo, aby třikrát za sebou vyslovili pojem „talák“, islámský výraz pro rozvod, a jejich manželství bylo u konce. Frázi dokonce nemusí ani vyřknout nahlas a v přítomnosti své ženy, přijatelné je i to, aby ji poslali mailem nebo smskou či jako zprávu na WhatsAppu. Mužům, kteří nové nařízení poruší, hrozí trest až tři roky vězení, opozice se bouří, podle nich je zákon nespravedlivý, uvedla stanice BBC.

Indové poprvé o zákonu jednali už v roce 2017, Nejvyšší soud tehdy praktiku označil za protiústavní, nyní je považována za trestní čin. Zastánci nařízení tvrdí, že toto opatření bylo přijato na ochranu muslimských žen, opozice se domnívá, že trest za porušení je příliš vysoký, obává se rovněž toho, že vládnoucí strana bude zákon zneužívat.

Indická lidová strana (BJP) premiéra země Naréndry Módího nové nařízení plně podpořila, naopak proti vystoupila hlavní opoziční strana Indický národní kongres. Zákon sice prošel přes senát, ale značná část politiků se na protest hlasování zdržela, někteří dokonce opustili místnost, celý zákon je podle nich „nefér“.

Premiér Módí ale na svém twitteru schválení oslavoval „jako výhru genderové spravedlnosti a rovnosti“. Opoziční poslanci rychle poukázali na to, že si BJP prosadila prostředek, jehož pomocí bude schopná útočit na muslimy, čehož se dopouští od chvíle, kdy se v roce 2014 chopila moci.

„Okamžitý“ rozvod není součást koránu

Rozvod pomocí fráze „talák“ je mezi indickými muslimy velmi rozšířený, ženy proti ní ale silně protestují a případy předávají soudům. Množství manželství, které v zemi ukončila tato tradice, je podle mnohých nevyčíslitelné. U soudů se ale většinou řeší zvláště vyrovnání mezi manžely, ne rozvod samotný.

Navíc tato praktika není zmíněná v islámských textech, není součástí ani koránu, ani nespadá pod právo šaría. Islámští učenci vysvětlili, že korán přesně uvádí, jak má vypadat rozvod mezi manžely. Rozvod má trvat tři měsíce, aby měli partneři ještě čas na případné usmíření.

Většina muslimských zemí jako Egypt, Spojené arabské emiráty, Pákistán nebo Bangladéš zvyk „okamžitého“ rozvodu zakázaly. V Indii ale dál pokračuje, zřejmě proto, že země nemá pro všechny občany, zvláště pak všechny etnické menšiny, jednotné zákony upravující manželství a rozvody. Nově přijaté nařízení nepotěšilo ani muslimky, ty tvrdí, že je velmi neobvyklé kriminalizovat rozvod.

 

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Další videa
Články odjinud