Horníci zaútočili na domorodce v amazonském pralese, prý ubodali vůdce

Prezident organizace FUNAI Franklimberg Ribeiro de Freitas
Autor: ČTK, tsv - 
29. 7. 2019
11:00

Komunita původních obyvatel amazonského pralesa ze severovýchodu Brazílie tvrdí, že se před týdnem stala terčem útoku ozbrojených horníků, kteří v oblasti bez povolení hledají drahé kovy. Podle zástupců kmene Wajãpi útočníci ubodali jednoho z vůdců jejich vesnice. Brazilské úřady o víkendu zahájily vyšetřování a v neděli na místo činu ve státě Amapá dorazila policie i představitelé vlády, napsala agentura AP.

Podle zpravodajské společnosti BBC v Amazonii roste napětí v důsledku postoje brazilského prezidenta Jaira Bolsonara, který nesouhlasí s rezervacemi pro původní obyvatele a avizuje zpřístupnění některých z nich pro těžbu nerostného bohatství. Bolsonaro považuje oblasti vyhrazené pro domorodce za příliš velké, jeho kritici jej kvůli tomu viní z podporování nelegálního hornictví a narušování rezervací.

Na vesnici Yvytotõ podle místních obyvatel zaútočilo kolem 50 těžce ozbrojených horníků ve vojenských uniformách. Lidé odsud utekli do vesnice Mariry vzdálené asi 40 minut chůze.

Brazilská Národní nadace pro indiány (FUNAI) na základě rozhovorů se členy kmene Wajãpi uvedla, že horníci při útoku zabili 68letého muže. Jeho tělo poznačené bodnými ranami se našlo ve středu v řece nedaleko Mariry, podle FUNAI ale byl zabit na jiném místě. Policie médiím potvrdila pondělní úmrtí jednoho muže a uvedla, že se snaží objasnit okolnosti jeho smrti.

Horníci zaútočili na amazonské původní obyvatele (ilustrační foto)Horníci zaútočili na amazonské původní obyvatele (ilustrační foto) | profimedia

Podle BBC by i přes rostoucí napětí v regionu zabití indiánského vůdce bylo výjimečnou událostí a potvrzovalo by ty nejhorší obavy ohledně osudu chráněných teritorií. „Tohle je první násilné vniknutí za 30 let od vytyčení hranic rezervací v Amapá,“ citoval lokální deník místního zákonodárce Rodolfa Rodriguese, který varoval před dalším krveprolitím. Brazilský prezident o víkendu incident nekomentoval.

Pohřeb Karla Gotta

Parte Děti Karla Gota Rozloučení na Žofíně Záznam zádušní mše Hosté na zádušní mši O životě Karla Gotta Dědictví

Celé Česko truchlí. Zemřel Karel Gott, držitel čtyř desítek Zlatých slavíků. Jen málokterý umělec za sebou zanechá tolik děl, jako zesnulý zpěvák. Připomeňte si Mistrův život.

Vše o Karlovi Gottovi čtěte ZDE

Buďte první, kdo se k tématu vyjádří.

Zobrazit celou diskusi
Další videa