„Máma mi neřekla, že mám AIDS.“ Rodiče afrických dětí si berou často děsivé tajemství do hrobu

 (Autor: Archiv Blesku)
Autor: tva - 
4. července 2019
18:50

Někteří z rodičů ve východoafrické Keni umírají s vědomím toho, že jejich děti jsou nakaženy virem HIV. Místo toho, aby tuto skutečnost svým potomkům ještě během svého života řekli, tajemství si s sebou takzvaně „berou do hrobu“. Píše o tom britský zpravodajský portál BBC.

To je i případ Briana Omondiho (22), který se s HIV již narodil. S antiretrovirovou léčbou, která syndrom selhávání imunity potlačuje a je doporučena všem osobám infikovaným HIV, začal ve svých deseti letech. Na co léky, které bere, ale ve skutečnosti jsou, pochopil až o čtyři roky později, kdy jeho matka zemřela.

Nyní se věnuje aktivnímu rozšiřování povědomí o nebezpečích spojených s přenosem viru HIV. V této souvislosti zároveň upozorňuje, že o jeho zdravotním stavu nepadla při porodu ani zmínka. O své nákaze tak neměl šanci se dozvědět.

„Bral jsem od mala léky a nevěděl, na co jsou“

„V dětství jsem byl většinu času nemocný a můj stav se postupně zhoršoval. Matka se tak rozhodla, že mě pošle na testy. Ukázalo se, že jsem HIV pozitivní, ale nikdo se mě o tom neobtěžoval informovat. Začal jsem brát antiretrovirotika, ale nevěděl jsem, na co přesně ty léky jsou. A máma mi to neřekla,“ popisuje Omondi.

O své nemoci se dozvěděl až po matčině smrti, kdy bydlel u své tety. Jeho vrstevníci se mu začali posmívat a vyhýbali se mu. Důvodem byl fakt, že afričtí rodiče často varují své děti, aby si nehráli s nakaženými. „Jednou ke mně na škole přišla holčička, ukázala na mě prstem a řekla mi: ‚Ty máš HIV‘. To mě úplně zlomilo,“ vzpomíná Brian a dodává, že jeho případ v Keni rozhodně není ojedinělý.

AIDS má jako jediné z dětí

Velmi podobnou zkušenost má za sebou sedmadvacetiletá Winnie Orende. Ta se o svém onemocnění dozvěděla ve dvanácti. „Po dvou měsících zavolal mé starší sestře lékař a řekl jí, jestli bych za ním nemohla přijít, že se mnou potřebuje něco probrat.“ Lékař totiž znal příčinu smrti dívčiny matky, a proto otestoval i ji. Test vyšel s pozitivním výsledkem.

„Byla jsem příšerně zmatená. Nikdy jsem neměla sex, nejsem prostitutka. Proč bych zrovna já měla mít HIV?“ sdělila Winnie novinářům. Dívka byla navíc ze sourozenců nejmladší a zároveň jediná, u které došlo k přenesení viru z těla matky. „Vědomí toho, že jsem jediná z naší rodiny, která žije s AIDS, bylo vůbec nejhorší,“ vzpomíná mladá žena.

Další videa
Články odjinud