Sobota 26. září 2020
Svátek slaví Andrea, zítra Jonáš
Zataženo, déšť 10°C

Hvězdy, vedro, bizarní oblečky a nové kelímky: Legendární Glastonbury je v plném proudu

Autor: ČTK, lan - 
29. června 2019
22:19

Po dvou letech se u anglické vesnice Pilton od pátku jede legendární převážně hudební festival Glastonbury, pojmenovaný podle nedalekého města. Na 200.000 očekávaných fanoušků populární hudby, rocku i alternativnějších žánrů se může těšit především na vystoupení hlavních hvězd letošní přehlídky. Na hlavním Pyramidovém pódiu se již představily hvězdy jako Stormzy, George Ezra, Janet Jackson nebo Liam Gallagher.

Festival Glastonbury je většinou každoroční záležitostí, i když loni měl jednu ze svých občasných pauz. Tradičně pestrá nabídka interpretů letos vzbuzuje o to větší očekávání u příznivců různých žánrů a lidí různého vkusu. Dohromady je na 79 pódiích na programu přes 2800 vystoupení. V neděli si fanoušci užijí například Years & Years, The Cure, Miley Cyrus nebo Vampire Weekend.

Festival Glastonbury přitom zdaleka není jen festivalem současné populární hudby. Hostí také taneční či divadelní soubory, cirkusové společnosti, kabaretní představení i diskusní fóra s ekology či bojovníky za lidská práva. Na větších i menších pódiích a jevištích se představí tisícovky umělců. Z Glastonbury to činí největší festival pod širým nebem na světě s kapacitou téměř 200.000 návštěvníků.

Nové vratné kelímky

Jedna z nejvýznamnějších kulturních událostí v Británii má své kořeny na přelomu 60. a 70. let minulého století, kdy ještě dozníval étos hnutí hippies a vzpoury proti oficiální kultuře. Původní Pilton Festival se postupně rozrostl, což klade značné nároky na pořadatele, infrastrukturu i místní krajinu a obyvatele.

Letos pořadatelům nedělá vrásky klasické britské počasí. Návštěvníci se spíše potýkají s horkem. Pořadatelé letos poprvé podpořili celosvětový boj s plastovým odpadem. Při posledním ročníku festivalu v roce 2017 návštěvníci vypili nápoje z více než 1,3 milionu PET lahví. Díky horku došlo i k zatěžkávací zkoušce plastových vratných kelímků.

„Je jasné, že boj proti plastovému odpadu vedeme všichni, je to obrovský úkol a my jsme s ním poněkud pozadu, takže se musíme vydat správným směrem,“ uvedla Emily Eavisová, dcera zakladatele festivalu, která hudební událost spolupořádá.

Farmáře Michaela Eavise v roce 1970 inspiroval k založení festivalu poslední ze tří ročníků festivalu na ostrově Isle of Wight (1968-1970), kde se představila mimo jiné kapela Led Zeppelin, a také Festival blues a progresivní hudby v Bathu. Už od roku 1971 je přirozeným centrem festivalu slavné Pyramidové podium (Pyramid Stage).

První ročník byl v roce 1970

Prvního ročníku 19. září 1970 se zúčastnilo kolem 1500 lidí a hlavní hvězdou byla kapela T.Rex. Následující rok už byl festival několikadenní: konal se od 22. do 24. června 1971 a přilákal 12.000 návštěvníků, mimo jiné díky hlavní hvězdě Davidu Bowiemu. Od roku 1970 do roku 1980 se festival konal každoročně. Od té doby se většinou vždy jednou za pět let nepořádá, aby si mohly pozemky, místní obyvatelé a organizátoři odpočinout. Naposledy se tak stalo loni.

Organizátoři očekávají, že letos na festival dorazí rekordních 200.000 lidí. Zatím posledního ročníku se v červnu 2017 účastnilo kolem 175.000 návštěvníků. Letošní běžné vstupenky stály 248 liber (asi 7200 korun) a prodaly se loni během půl hodiny.

 

tempmiwa ( 30. června 2019 12:05 )

Přejít na SpFling.com - skvělé seznamka pro dospělé s inteligentní vyhledávací systém najít sex partnera!

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud