Z moří a oceánů je smetiště. Uklidit plasty z Pacifiku pomůže speciální bariéra

Autor: ČTK - 
23. června 2019
08:41

V Tichém oceánu byla znovu instalována plovoucí bariéra na zachytávání plastového odpadu. Systém, jehož autorem je 24letý Nizozemec Boyan Slat, má přispět k vyčištění moře v oblasti takzvané velké pacifické skládky mezi Kalifornií a Havajskými ostrovy, kde podle odhadů vědců pluje na 1,8 bilionu kusů plastu. Informoval o tom dnes list The Guardian. Poprvé bylo zařízení umístěno do oceánu loni v září, ale záhy se rozpadlo.

Zařízení organizace The Ocean Cleanup („úklid oceánu“) má podobu 600 metrů dlouhé plovoucí hráze, na níž je zespodu upevněná přepážka sahající až do třímetrové hloubky. Systém se má za působení větru, mořských proudů a vln automaticky zformovat do tvaru písmene U.

Bariéra je navržena tak, aby nebránila v pohybu mořským živočichům. Ti ji mohou bezpečně podplavat.

Oceánský sběrač odpadu bude poháněn přírodními silami vždy nějakou dobu brázdit vody Tichého oceánu, dokud senzory nevyšlou zprávu o tom, že se záhyb naplnil odpadem. Přivolaná loď pak nashromážděné plasty odveze na pevninu, kde budou zrecyklovány.

Koncem minulého roku se hráz, bičovaná neustálými nárazy mořských vln a větrem, rozbila a čtyři měsíce byla v opravě. Tento týden tažná loď znovu zařízení dopravila ze San Franciska do Pacifiku.

 

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

pe17 ( 23. června 2019 10:11 )

je potřeba přestat vyrábět plasty a nahradit je jinak.

jasg@... ( 23. června 2019 09:41 )

Přivolaná loď pak nashromážděné plasty odveze na pevninu, kde budou zrecyklovány.
Mno a nešlo to recyklovat než se to do toho moře dostalo, bo ryby si to tam samy nezasrali

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud