Peticí proti podpatkům v práci: Skupina žen chce „utrpení na jehlách“ řešit s vládou

Autor: Darina Jíchová - 
5. června 2019
16:35

Skupina Japonek se obrátila na vládu s peticí, ve které se dožaduje toho, aby nemusely nosit v práci podpatky. Konkrétně ženy chtějí dosáhnout zákazu nuceného nošení bot na vysokých podpatcích, k čemuž je mnozí zaměstnavatelé nutí. Japonky mají širokou základnu na sociálních sítích, kde se jejich kampaň šíří pod hashtagem #KuToo, informoval deník The Guardian.

Japonky vystoupily proti vysokým podpatkům, které se v řadě firem staly v podstatě povinnou součástí zaměstnaneckého dresscodu pro ženy. Vytvořily tak hnutí KuToo složené z japonských slov kutsu, což znamená boty, a kutsuu, které lze přeložit jako bolest. Anglické slovo too, v češtině také, pak odkazuje k boji proti sexuálnímu násilí, kterému se věnuje hnutí #MeToo. Do čela této kampaně se postavila herečka a spisovatelka Jumi Išikawa.

Forma diskriminace a obtěžování

Išikawa uvedla, že ona a další ženy z kampaně mají dohodnutou schůzku na ministerstvu práce. „Dnes jsme odevzdaly petici, jež se dožaduje zákona, který by zaměstnavatelům zakazoval nutit své pracovnice k tomu, aby nosily podpatky. Vidíme to jako formu sexuální diskriminace a obtěžování,“ prohlásila Išikawa.

„Tohle je první krok,“ herečka doplnila, že o petici mluvila s úřednicí při ministerstvu práce, která je celé kampani nakloněná. Úřednice rovněž uvedla, že je to poprvé, kdy ministerstvo obdrželo takovou stížnost. Postoj vlády k tématu zatím není znám.

Případ podle mnohých jen zdůrazňuje hluboce zakořeněnou misogynii v Japonsku. Například v loňském roce jeden poslanec řekl, že ženy by měly rodit více dětí. Nezadané pak označil za břímě státu.

Kampaň KuToo začala twitterovým příspěvkem se stížností, že pokojské v hotelu musí nosit lodičky s vysokými podpatky. „Uvědomila jsem si, že takovému problému čelí mnoho žen, proto jsem se rozhodla kampaň spustit,“ vysvětlila Išikawa, kterou nutnost podpatků pro pokojské šokovala.

Podpatky i na žebříku

Ženy nošení podpatků přirovnávají k brutální praktice svazování chodidel. Pod podobnou petici se v roce 2016 podepsalo na 150 tisíc Britů, aby tak vyjádřili podporu Nicole Thorpové, kterou z práce poslali domů, protože přišla v plochých botách. Thorpová pracovala jako recepční pro účetní firmu PwC, která od svých zaměstnankyň vyžadovala lodičky s nejméně pěticentimetrovým podpatkem.

Případ Thorpové spustil v Británii revizi pracovního dress codu, ukázalo se, že ženy jsou nuceny nosit podpatky i v zaměstnání, kde musí například lézt na žebřík, nosit těžká zavazadla nebo podnosy, případně kde denně chodí do schodů. Vláda tehdy ale odmítla oficiálně zasáhnout s tím, že se problematice věnuje zákon o rovnosti mužů a žen z roku 2010.

Na červený koberec jedině v podpatcích 

V roce 2015 se dokonce ředitel Filmového festivalu v Cannes omluvil ženám, které nebyly vpuštěny na červený koberec, protože neměly podpatky. Nicméně přísná pravidla oblékání a obouvání na festivalu platí dál. V roce 2016 proti nim protestovala herečka Julia Robertsová, která na událost dorazila bosa. V kanadské provincii Britské Kolumbii roku 2017 přijali nařízení, které zakazuje, aby zaměstnavatelé nutili své pracovnice nosit podpatky, zákon udává, že je to nejen nebezpečné, ale také diskriminační.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud