Středa 12. května 2021
Svátek slaví Pankrác, zítra Servác
Oblačno, déšť 21°C

Ženská síla v europarlamentu: Poslankyň bude rekordní počet, Česko jich vyšle sedm

Autor: Darina Jíchová - 
2. června 2019
05:00

Výsledky voleb do Evropského parlamentu (EP) ukázaly, že stoupne počet europoslankyň, a to hned o tři procenta. Stále však nebylo dosaženo genderové rovnováhy a europarlamentu budou i v příštím období dominovat muži v poměru 61 ku 39 procentům, informoval deník The Guardian.

Počet žen v europarlamentu stoupne, do nového funkčního nastupuje 286 europoslankyň, ukázaly oficiální konečné výsledky. Podíl žen ve vládě Evropské unie tak stoupne ze 36 na 39 procent. Počet žen by měl být ve všech vládách členských států EU nad 30,2 procenty, v jedenácti státech jsou přísně dodržovány genderové kvóty v politických stranách, což platilo i pro jejich kandidátky do eurovoleb.

Česko reprezentuje 7 političek, Kypr žádná

Přestože je zvýšení podílu političek v europarlamentu značným pokrokem, EP stále „pokulhává“ za 16 světovými vládami, které se blíží genderové rovnováze. Pouze šest z 28 členských států do europarlamentu pošle vyváženou skupinu europoslanců, jde o Švédsko, Finsko, Francii, Slovinsko, Lucembursko a Velkou Británii.

Oproti tomu Kypr nepošle do EP žádnou ženu, Slovensko pouze dvě. Česko bude reprezentovat 7 političek. Letos by rovněž mohlo dojít k jmenování první předsedkyně Evropské komise (EK), případně Evropské rady (ER). Kdo nahradí Jeana-Claudea Junckera a Donalda Tuska, ale ještě není jasné.

Průzkum zastoupení žen v novém EP zpracovala předsedkyně Evropské lobby žen (EWL) Gwendoline Lefebvreová. „V této chvíli se musíme soustředit na budoucnost unie, každý členský stát byl vyzván, aby navrhl dva kandidáty na post předsedy Evropské komise, jedním z nich musí být žena. Větší výběr nabídne kandidáty s různou perspektivou a zkušenostmi, z čehož Evropané mohou jen vytěžit,“ uvedla Lefebvreová.

Aktuální statistiky k počtu žen v Evropském parlamentu Aktuální statistiky k počtu žen v Evropském parlamentu | Infografika europarl.europa.eu

Ženy do nejvyšších funkcí EU

Lefebvreová poukázala na to, že předseda ER Tusk ve čtvrtek na jednání lídrů evropské osmadvacítky naznačil jistý odpor k tomu, aby se některé z pěti nejvyšších funkcí ujala žena. Kromě předsedů EK a ER bude jmenován prezident Evropské centrální banky, vysoký představitel EU pro zahraniční politiku a europoslanci pak mezi sebou vyberou předsedu EP.

„Genderová rovnováha znamená nejméně dvě ženy v nejvyšších funkcích, jestli je to splnitelné, se teprve ukáže,“ prohlásil Tusk. „Osobně tento plán rovnováhy hodlám podpořit, nicméně podpora nepřijde ode všech,“ řekl Tusk, svůj výrok ale dále nerozvedl.

Ženy u moci

Pouze 4 členské státy mají v čele vlády ženu, a to Německo s kancléřkou Angelou Merkelovou, Rakousko se zastupující kancléřkou Brigitte Bierleinovou, Rumunsko s premiérkou Vioricou Dancilaovou a Velká Británie s premiérkou Theresou Mayovou. Dalších 5 států včetně Slovenska má prezidentku.

Světové vlády s nejvyšším podílem ženského zastoupení jsou Rwanda, kde poslankyně drží 61,3 procent mandátů, dále Kuba, kde v parlamentu zasedá 53,2 procent žen, v Bolívii pak 53,1 procent, v Mexiku 48,2 procent a ve Švédsku 47,3 procent. Průměrný podíl žen ve vládách je 24 procent.

Video S výsledky Eurovoleb jsem spokojen, řekl Andrej Babiš. Otevřou noví europoslanci téma dvojí kvality potravin? 

Victor z Ovieda ( 3. června 2019 13:53 )

Jasný důkaz,že ženské v politice nemají co dělat:Německo s kancléřkou Angelou Merkelovou a Velká Británie s premiérkou Theresou Mayovou.Tudíž je jasně dokázáno,že jsou už od přírody blbé.Jestli se ukáže,že se někam žena dostala vlastní pílí a chytrostí,tak s tím nemám problém,ale rozhodně ne žádné kvóty a genderová vyváženost!!!Co tam udělala Šojdrová,nebo Jouro­vá?Spr­ávně,­ho*wno­!Trochu tam něco udělala Konečná,ale jinak tam asi jen píchali za těžké prachy.No,aspoň budou mít europoslanci řezivo k píchání.Ale ty tlamy,nevím.

agfor ( 2. června 2019 17:07 )

Copak "sirotků", ale až přijedou jejich 20 až 50ti členné rodiny. To bude mela. Bude to tu bouchat jako v Německu, Francii atd.

oltec ( 2. června 2019 15:55 )

ta od těch pirátů co šňupe v zvrací v nahrávce na fb je přesná ukázka té strany

egyptanka ( 2. června 2019 13:19 )

Ženy jsou brutálnější než muži. To bude mela.

bibijana ( 2. června 2019 11:08 )

Ženy ve vysokých funkcích mě zklamaly. Ani ony nedělají nic proto, aby zabránily tomu, co mě nejvíc trápí - týrání zvířat ve všech podobách (kle­ce,mno­žírny,­otřes­né podmínky převážených hospodářských zvířat po celé EÚ, otřesné zacházení se zvířaty na jatkách apod).

Zobrazit celou diskusi
Další videa