Němci chtějí, aby je Merkelová vedla až do roku 2021. Její nástupkyni nevěří

Autor: ČTK - 
30. 5. 2019
10:50

Sedm z deseti Němců si i po evropských volbách, v nichž propadly vládní strany CDU/CSU a SPD, přeje, aby kancléřka Angela Merkelová (CDU) zůstala ve funkci až do konce současného volebního období v roce 2021. Zároveň velká většina občanů spolkové republiky není přesvědčena o tom, že by předsedkyně křesťanských a sociálních demokratů - Annegret Krampová-Karrenbauerová a Andrea Nahlesová - byly dost schopné na to, aby stanuly v čele vlády. Ukázal to průzkum pro televize RTL a n-tv.

Setrvání Merkelové na postu kancléřky si podle něj i po hlasování, v němž jak CDU/CSU, tak SPD dosáhly svých dosud nejhorších výsledků, přeje 70 procent dotázaných. Pro to, aby čtyřiašedesátiletou političku předčasně vystřídala šéfka CDU Krampová-Karrenbauerová jich je jen 13 procent. S výjimkou podporovatelů protestní Alternativy pro Německo (AfD) nejsou zastánci takové varianty v žádné jiné parlamentní straně ve většině.

Naopak velká většina Němců - 70 procent - je přesvědčena o tom, že šestapadesátiletá Krampová-Karrenbauerová nemá na to být kancléřkou. Opačný názor jich zastává jen 19 procent. Dokonce i mezi příznivci její vlastní konzervativní unie CDU/CSU si jich většina - 52 procent - myslí, že není vhodnou osobností pro post na čele vlády.

Němci nechtějí ani Nahlesovou

Pokud jde o předsedkyni sociální demokracie Nahlesovou, myslí si tři pětiny dotázaných, že by neměla vykonávat ani tento post a měla by ho opustit. Tento názor přitom zastává i 59 procent voličů SPD.

I kvůli takovýmto postojům německé veřejnosti žádají už někteří sociální demokraté otevřeně, aby Nahlesová skončila v čele strany i poslanecké frakce. „Odstrašuje voliče, s Nahlesovou už nejsme (lidmi) přijímáni,“ zdůvodnil svůj požadavek poslanec Florian Post.

Pozici šéfky poslanců bude Nahlesová předčasně obhajovat už příští týden. Zatím se nepřihlásil žádný protikandidát. Spekulovalo se o tom, že by jím mohl být expředseda SPD Martin Schulz, ten se k takovému kroku ale nakonec nerozhodl.

Pohřeb Karla Gotta

Parte Děti Karla Gota Rozloučení na Žofíně Záznam zádušní mše Hosté na zádušní mši O životě Karla Gotta Dědictví Bertramka

Hrob

Celé Česko truchlí. Zemřel Karel Gott, držitel čtyř desítek Zlatých slavíků. Jen málokterý umělec za sebou zanechá tolik děl, jako zesnulý zpěvák. Připomeňte si Mistrův život.

Vše o Karlovi Gottovi čtěte ZDE

apkest ( 25. srpna 2019 20:14 )

Absolutní blbost. Ta patří před soud a doufám, že se tak stane.

flesch2z ( 31. května 2019 18:43 )

Větší lež už nikdo nevymyslí!

Zobrazit celou diskusi
Další videa