Babiš na setkání EU v Rumunsku: „Jednotní v dobrém i ve zlém,“ shodli se lídři

Aktualizováno -
9. května 2019
14:11
Autor: ČTK - 
9. května 2019
12:15

Prezidenti a premiéři 27 zemí EU dnes v rumunském městě Sibiu potvrdili text společné deklarace, v níž krátce před evropskými volbami slibují, že členské státy bloku zůstanou do budoucna dál jednotné v dobrém i zlém. Text deklarace, který na twitteru zveřejnil předseda Evropské rady Donald Tusk, kromě jiného také uvádí, že lídři zemí EU se vždy budou snažit nalézat společná řešení problémů a zajistí občanům unijních zemí ochranu.

„My všichni, všechny země EU, věříme, že bez ohledu na naše politické rozdíly je lepší postupovat společně,“ řekla novinářům při příchodu německá kancléřka Angela Merkelová. Připomněla i symbolický význam setkání, které se koná 9. května, tedy na „Den Evropy“.

Výsledkem dnešní schůzky je stručná deklarace, která v deseti poměrně obecných bodech shrnuje hlavní cíle lídrů zemí EU pro příští roky, je prvním výstupem dnešního neformálního summitu v Rumunsku. Slova o jednotě v textu ale neznamenají, že rozpory mezi členskými státy zmizely, právě před dnešním summitem se například ukazují výrazné rozdíly v názorech na míru „ambicí“ při řešení klimatických změn, dlouhodobě se unijní země neshodují třeba na způsobu řešení migrační problematiky.

„Potvrzujeme své přesvědčení, že společně jsme silnější ve stále nejistějším a výzvami naplněném světě,“ stojí v preambuli textu. „Můžeme a budeme hovořit jedním hlasem,“ stojí také v deklaraci. „Budeme dál bránit náš způsob života, demokracii a vládu práva,“ zavázali se také účastníci summitu.

Summit EU v rumunském Sibiu: Angela Merkelová (9.5.2019)Summit EU v rumunském Sibiu: Angela Merkelová (9.5.2019) | Reuters

Za Česko se setkání v Sibiu účastní premiér Andrej Babiš (ANO). Deklarace byla předjednaná dopředu a tak k jejímu potvrzení šéfové států a vlád nepotřebovali dlouhé jednání. Její text odsouhlasili jen krátce poté, co si po společném fotografování na hlavním náměstí sedmihradského Sibiu užili přátelskou atmosféru a před kamerami a fotoaparáty si neplánovaně potřásli rukama s místními občany.

„Unie je již dnes silnější, než byla včera, a my její sílu chceme dále rozvíjet s ohledem na budoucnost. Toto je náš závazek vůči příštím generacím. V tomto duchu se neslo naše jednání zde v Sibiu a v tomto duchu je také nová Unie 27 států připravena vykročit vstříc své budoucnosti jako jednotný a nedělitelný celek,“ končí dokument.

Slovenský premiér Peter Pellegrini dnes připomněl, že „cesta do Sibiu“ vlastně začala na summitu v Bratislavě v září 2016. Tam se za slovenského předsednictví lídři 27 zemí poprvé sešli k debatě o tom, kam míří EU dál po referendu, v němž Britové rozhodli o odchodu své země z Unie.

Na schůzce, která měla být původně demonstrací unijní jednoty po brexitu, chybí britská premiérka Theresa Mayová. Debat o budoucnosti bloku se neúčastní přes to, že britský odchod z unie je nyní odložen až na konec října.

Summit EU v rumunském Sibiu: Emmanuel Macron (9.5.2019)Summit EU v rumunském Sibiu: Emmanuel Macron (9.5.2019) | Reuters

Francouzský prezident Emmanuel Macron při příchodu zmínil nejen význam nadcházejících voleb do Evropského parlamentu, ale také tři klíčové oblasti, na které by se měla EU v příštích letech zaměřit. Podle něj jde o otázky ochrany klimatu, bezpečnosti občanů a ochrany hranic Unie a také rozvoj evropského hospodářského i sociálního modelu tak, aby EU byla připravená na budoucnost. Upozornil také na to, že Evropa by podle něj měla mít vlastní obranné kapacity, aby byla schopna prosazovat své strategické zájmy.

Další setkání čeká vrcholné evropské politiky už 28. května v Bruselu, kde by měli u večeře zhodnotit výsledek eurovoleb a posunout se v dnes začínající diskusi o novém předsedovi Evropské komise a obsazení dalších klíčových postů v Unii.

anna1234 ( 10. května 2019 08:21 )

.. to jsi napsal jenom A, ještě napiš B, tedy co by nastalo, až bychom Unii opustili.

Lubomr Babek ( 9. května 2019 15:42 )

Pokud chceme mít tu vysněnou svobodu, pro kterou jsme v listopadu 1989 nadšeně cinkali klíčemi, abychom záhy zjistili, že jsme byli všichni prodáni za babku západním mocnostem zrádci, jako byl Havel a spol., musíme tu společnost psychopatů, co vládnou Evropské Unii rychle opustit a ty, kteří věděli do čeho nás vědomě zatahují postavit před nový a opravdu svobodný soud. To se jistě nestane, bylo by to sci-fi, ale bohužel realita je ještě více neuvěřitelná.

roka ( 9. května 2019 15:07 )

Ty jsi mu prý chtěl dělat pucfleka, ale pro nízké vzdělání tě nepřijali.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud