ISIS jsme neporazili ani náhodou, ví Merkelová. „Teroristé transformují síly“

Autor: peb, ČTK - 
8. 2. 2019
16:05

Teroristická organizace Islámský stát (IS) ještě zdaleka nebyla poražena, ačkoliv ztratila téměř veškeré území, které před několika lety v Sýrii a v Iráku ovládala. Uvedla to v pátek kancléřka Angela Merkelová, když v Berlíně slavnostně otevřela novou centrálu Spolkové zpravodajské služby (BND). Řekla také, že jednou z priorit BND je monitorování dění v Sýrii, včetně kybernetických hrozeb a falešných zpráv.

„Takzvaný Islámský stát byl naštěstí vytlačen z území, která dříve ovládl, ale to bohužel neznamená, že Islámský stát zmizel,“ řekla Merkelová. Dodala, že ISIS stále představuje hrozbu, protože se „transformuje do asymetrické bojové síly“. „Zůstáváme ještě dlouhou cestu od míru v Sýrii,“ dodala kancléřka. 

Slova Merkelové jsou v protikladu s názorem amerického prezidenta Donalda Trumpa, který loni koncem roku prohlásil, že ISIS byl v Sýrii poražen, a proto Spojené státy odtamtud stáhnou své vojáky. Trump tehdy mnohé šokoval a jeho oznámení vedlo i k rezignaci ministra obrany Jamese Mattise, podle něhož by měly USA v Sýrii zůstat.

Ve čtvrtek deník The Wall Street Journal s odvoláním na nejmenované americké činitele napsal, že Washington chystá stažení všech amerických vojáků ze Sýrie do konce dubna.

Podobně jako Merkelová se tento týden vyjádřil také americký generál Joseph Votel, který velí americkým silám na Blízkém východě, v Perském zálivu a severní Africe. I podle něj zůstává IS hrozbou, protože si navzdory územním ztrátám stále udržuje své velitele i bojovníky.

Bojovníci ISIS ztratili území 

Radikálové z ISIS začali zabírat rozsáhlé oblasti na severu Iráku a Sýrie v roce 2014 a na dobytých územích násilím prosazovali svůj přísný výklad islámského práva šaría. V jisté době ovládali skoro polovinu Sýrie a zhruba třetinu Iráku. V Iráku byl ISIS poražen v roce 2017, v Sýrii jsou zbytky jeho členů ještě na východě země, kde ovládají území o rozloze jen asi pěti až šesti kilometrů čtverečních.

Nová centrála Spolkové zpravodajské služby (BND) má kapacitu 4000 pracovníků, už loni se jich tam přestěhovalo asi 3200. Budova se stavěla více než deset let a podle německého tisku stála přes miliardu eur (více než 26 miliard Kč).

Nová centrála spolkové rozvědky disponuje asi 260 000 metry čtverečních kancelářské plochy, a je tak největším sídlem tajných služeb na světě. Centrála CIA v Langley je o něco menší, má asi 230.000 metrů čtverečních.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Aktuálně: Konec kauzy Čapí hnízdo - Státní zástupce zastavil stíhání Andreje Babiše

petr12 ( 20. března 2019 10:32 )

puvodce vražd,terorismu,znásilnování,podřezávaní se vyjadřuje chyba namá se vyjadřovat má být ve vězení za organizování vražd v evropě zvířaty muslimu!!

1912 ( 11. února 2019 06:55 )

Jo tobě můžem poděkovat že v první vlně sem přišlo plno těch islamských teroristů a nyní zde začnou působit a terorizovat celou EU !!! !!!Dohoda byla jistě s tím zločincem Obamou a nyní s Turkem !!!!

victor1 ( 9. února 2019 19:29 )

Asi ho,tak jako mě sere,že kdo není teplý,tak jako by nebyl.Být teplý je dneska IN a přednost.Ovšem,nevím proč.Asi tak to myslel a sere ho to.

victor1 ( 9. února 2019 19:24 )

Jasně,že jsme ISIS neporazili,ty blbá fašounská krávo.Ovšemže se teroristé transformují,akorát je blbé,že se transformují nyní tady v Evropě,díky té staré pí*če!!!

Taurus70 ( 9. února 2019 13:32 )

A diky komu Vy Kravo nebeskaa?!!😦😦😦😘

Zobrazit celou diskusi
Další videa