Po eurovolbách padla vláda. Kurzův kabinet v Rakousku končí, zastoupí ho ministr Löger

Aktualizováno -
27. května 2019
22:40
Autor: ČTK - 
27. května 2019
16:30

Rakouská Národní rada v pondělí vyslovila nedůvěru vládě kancléře Sebastiana Kurze, který je rovněž předsedou Rakouské lidové strany (ÖVP). Proti rekonstruované vládě složené z lidovců a nestranických odborníků hlasovali i poslanci sociální demokracie (SPÖ) a protiimigračních svobodných (FPÖ). Ti koalici s lidovci opustili v důsledku své korupční aféry, která propukla před více než týdnem.Rakouský prezident Van der Bellen ve večerních hodinách ihned zvolil dočasnou náhradu v podobě vicekancléře a ministra financí Hartwiga Lögera z lidové strany (ÖVP). Současným ministrům správu  rezortů ponechal. 

Výsledek hlasování poslanců v pondělí oznámila místopředsedkyně Národní rady Doris Buresová (SPÖ), aniž upřesnila počty hlasů pro a proti. Podle agentury APA návrh SPÖ na vyslovení nedůvěry Kurzově vládě podpořili kromě socialistů také poslanci FPÖ a opozičního uskupení Jetzt. Proti byli Kurzovi lidovci a také liberální opoziční strana NEOS.

Alpskou republiku nyní k předčasným zářijovým volbám povede dočasný kabinet složený pravděpodobně výhradně z odborníků, které musí pověřit přechodným řízením resortů prezident Alexander Van der Bellen. Jako o možném úřadujícím kancléři se nejčastěji mluví o bývalém eurokomisaři pro zemědělství Franzi Fischlerovi (ÖVP).

Nedůvěra historickým okamžikem

Pondělní vyjádření nedůvěry parlamentem bylo vůbec první v rakouských poválečných dějinách. Stalo se tak navzdory historickému úspěchu lidové strany (ÖVP) v nedělních volbách do Evropského parlamentu, v nichž získala bezmála 35 % hlasů. Podle analytiků voliči odmítli lidovce potrestat za to, že po dobu 17 měsíců působili ve vládní koalici se svobodnými.

Po roce 1945 hlasoval parlament o odvolání kabinetu či jednotlivého ministra již ve185 případech, žádný však nikdy nezískal potřebnou většinu.

Rakousko se ocitlo ve vládní krizi po aféře, kterou odstartoval německý deník Süddeutsche Zeitung a zpravodajský magazín Der Spiegel zveřejněním videa, na němž šéf svobodných a pozdější vicekancléř Heinz-Christian Strache před rakouskými volbami v roce 2017 hovoří ve vile na Ibize s ženou vydávající se za příbuznou ruského oligarchy. Tématem rozhovoru bylo možné nezákonné financování Stracheho strany a přidělování státních zakázek výměnou za volební pomoc. Případ začalo vyšetřovat rakouské státní zastupitelství.

Za vše může video?

Po propuknutí krize Kurz minulý týden nejdřív z vlády propustil ministra vnitra Herberta Kickla, načež z kabinetu odešli i ostatní čtyři ministři z FPÖ. Nahradili je odborníci, ale poloúřednická vláda ovládaná lidovci neměla většinovou podporu v Národní radě.

Opozici Kurzův přechodný kabinet nepřesvědčil. „Jednal ve vlastním zájmu,“ zdůvodňovala v pondělí v parlamentu návrh na vyslovení nedůvěry šéfka SPÖ Pamela Rendiová-Wagnerová. Kurze obvinila z „bezuzdné, bezostyšné“ touhy po moci. Největší opoziční strana Kurzovi vytýkala, že během krize opozici prakticky zcela ignoroval.

Rakouská lidová strana (ÖVP) kancléře Sebastiana Kurze je nehledě na vládní krizi v alpské republice jasným vítězem voleb do Evropského parlamentu, hned druhý den ale vláda padlaRakouská lidová strana (ÖVP) kancléře Sebastiana Kurze je nehledě na vládní krizi v alpské republice jasným vítězem voleb do Evropského parlamentu, hned druhý den ale vláda padla | Reuters

Kickl v pondělí Kurze obvinil ze zneužití videa k upevnění své vlastní moci. „Svalil na celou stranu Svobodných vinu za selhání dvou lidí,“ řekl Kickl parlamentu. „Pokusil se těžit z obtížné situace vládního partnera,“ dodal exministr.

Samotný Kurz v pondělí večer své stoupence na lidovecké Politické akademii ujistil, že lidovci jsou připraveni k hladkému předání moci přechodné vládě a že ať bude přechodná vláda jakákoli, ÖVP ji podpoří.

Kurz pochválil práci své dosavadní koaliční vlády a její reformy a vyjádřil politování nad tím, že jedno video poškodilo nejen FPÖ, ale zničilo i celou vládu. FPÖ pak obvinil, že si rychle našla nového koaličního partnera, totiž SPÖ.

Své příznivce Kurz vyzval, aby bez zlosti a nenávisti přijali pondělní demokratické rozhodnutí parlamentu. Těm, kteří volali, že „Kurz musí pryč“, dosluhující kancléř vzkázal: „Musím je zklamat, jsem stále tady a zůstanu i nadále.“

Nová vláda do týdne? 

Prezident Van der Bellen pověřil ještě v pondělí večer odcházející ministry správou svých resortů, dokud nebude ustavena nová přechodná vláda. Kabinet až do oficiálního jmenování nové vlády povede vicekancléř a ministr financí Hartwig Löger z lidové strany (ÖVP).

Prezident Rakouska Alexander Van der Bellen s prezidentem ČR Milošem Zemanem (3. 4. 2019)Prezident Rakouska Alexander Van der Bellen s prezidentem ČR Milošem Zemanem (3. 4. 2019) | Reuters

Van der Bellen zdůraznil, že k sestavování přechodné vlády nelze přistupovat lehkovážně. Odcházející ministři tedy budou pověřeni správou svých resortů, čímž se získá několik dní času. Na novinářský dotaz rakouský prezident upřesnil, že by vytvoření nové přechodné vlády nemělo trvat déle než týden.

Stávající kabinet tak zůstává ve funkcích až na kancléře Kurze. Jeho kompetence přebírá na příští dny Löger a podle rakouských médií by měl Rakousko zastupovat i na úterním bruselském setkání šéfů států a vlád zemí EU, kteří budou hovořit o výsledcích eurovoleb a obsazení postu Evropské komise.

Van der Bellen zatím nechtěl prozradit jména možných nových členů vlády s tím, že rozhovory o této záležitosti jsou důvěrné. Nejdůležitějším cílem však podle prezidenta je, aby znovu nedošlo k hlasování o nedůvěře.

Formálně musí prezident celou stávající vládu odvolat a hned ji zase jmenovat - s přechodným kancléřem Lögerem. Tento krok se má uskutečnit v úterý kolem 11:30 SELČ. „Sice to není každodenní postup, ale je zcela normální a demokratický,“ podtrhl prezident.

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Jijjdgbgjv ( 27. května 2019 20:10 )

Babis bures. Stejne curak jak rikal neodstoupi i kdybyho uznali vinym. Protoze ho voli dementi kterym je jedno ze uz si nakradl 100 miliard.

gabreta ( 27. května 2019 19:11 )

Jen se nějaká vláda postaví proti migrantům, okamžitě se na ní něco hledá, aby byla odstraněna! "Demokracie rozkvétá", jak zpíval Kryl!!!

nanometr ( 27. května 2019 18:35 )

A co bys tam bobku chtěl? Zpátky Kalouska a jeho zvyšování daní?

cizek ( 27. května 2019 18:04 )

ti maji ale stesti to u nas bude slepenec jeste par mesicu prdet a prudit

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud