Policie zatkla na smíšené lekci jógy 30 lidí. Při zátahu v soukromém domě

Autor: ČTK - 
27. května 2019
16:25

Íránská policie zatkla asi 30 lidí, kteří se účastnili smíšené lekce jógy. V Íránu je zakázáno, aby spolu najednou sportovali muži a ženy, a vláda postihuje instruktory, kteří nemají oficiální povolení k výuce. S odkazem na činitele z íránského ministerstva spravedlnosti to v pondělí napsal zpravodajský server BBC.

Policie osoby zatkla při zátahu v soukromém domě ve městě Gorgán na severu země., Dům přitom dlouhodobě sledovala. Podle íránského ministerstva spravedlnosti byli účastníci kurzu nemístně oblečeni a chovali se nevhodně.

Případ vzbudil bouřlivé reakce na sociálních sítích. „Vláda, která pokládá jógu za škodlivou, ani nepotřebuje USS Abraham Lincoln k tomu, aby dospěla ke svému pádu,“ napsal na twitteru jeden z uživatelů. Odkazoval tak na nedávné vyslání americké letadlové lodi do regionu.

Úřady by nám asi měly sdělit, co přesně můžeme v této zemi dělat,“ napsal jiný uživatel.

V Íránu je zakázaná zumba i twitter

V roce 2017 íránská vláda v zemi zapověděla zumbu, tedy cvičení na pomezí aerobiku a tance původem z Kolumbie. Spojila to s plošným zákazem „výuky jakýchkoli harmonických pohybů a natřásání těla“. Jedna z místních sportovních federací tehdy totiž požádala ministerstvo školství o zákaz zumby kvůli jejímu nesouladu s islámským právem.

Podle íránského ministerstva spravedlnosti má stát nedostatečný dohled nad děním na sociálních sítích, kde uživatelé často propagují neoficiální sportovní aktivity, které vláda považuje za neislámské.

V Íránu je zakázán twitter a bezpečnostní složky stále více kontrolují i síť instagram. Přebírají či mažou tam účty lidem, jejichž aktivitu na internetu považují za zločinnou, píše BBC.

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud