Sedm mrtvých po havárii vrtulníku. Při vojenských manévrech spadl ve Venezuele

Aktualizováno -
5. května 2019
09:15
Autor: peb, ČTK - 
5. května 2019
08:24

Nedaleko Caracasu v sobotu havaroval vrtulník venezuelské armády, všech sedm osob na palubě zahynulo. Oznámilo to podle agentury Reuters venezuelské ministerstvo obrany.

Vrtulník se podle ministerstva zřítil při letu z Caracasu do státu Cojedes na západě země. Příčina neštěstí se vyšetřuje.

Venezuelský prezident Nicolás Maduro v sobotu ve státě Cojedes sledoval sérii vojenských cvičení, která podle něj demonstrovala připravenost venezuelské armády na hrozbu představovanou Spojenými státy. Maduro vojáky vyzval, aby byli připraveni na možnou americkou intervenci. Tvrdí, že Washington podněcuje snahy o jeho svržení.

Spojené státy a desítky dalších zemí uznávají jako prozatímního prezidenta Venezuely vůdce opozice a šéfa parlamentu Juana Guaidóa. Opozice se nyní snaží přesvědčit armádu, aby se přidala na její stranu.

Guaidó přiznal, že armádu špatně odhadl 

Guaidó v sobotu připustil, že jeho tým špatně odhadl podporu armády, když tento týden oznámil závěrečnou fázi svržení autoritářského prezidenta Nicoláse Madura. V rozhovoru s deníkem The Washington Post rovněž uvedl, že nevylučuje vojenskou pomoc Spojených států. Není sice pro jednostrannou vojenskou intervenci USA, zvážil by ale pomoc amerických vojáků bok po boku s těmi venezuelskými. Kdyby mu Spojené státy nabídly vojenskou pomoc, předložil by ji v parlamentu, aby ji poslanci zvážili.

Prezidenta Madura stále podporuje zejména Rusko, jehož ministr zahraničí Sergej Lavrov má dnes v Moskvě jednat s šéfem venezuelské diplomacie Jorgem Arreazou. V pondělí má Lavrov o situaci ve Venezuele hovořit s ministrem zahraničí USA Mikem Pompeem, a to ve Finsku na okraj jednání Arktické rady.

Guaidó v sobotu připustil, že očekával větší otevřenou podporu armády, a doufal, že Maduro pod tímto tlakem a tlakem masových demonstrací odstoupí z nejvyššího úřadu. V něm je od roku 2013 a v posledních třech letech jeho režim stupňuje tlak na opozici, která koncem roku 2015 vyhrála parlamentní volby. OSN viní Madurův režim z porušování lidských práv a práv opozice i z kolapsu domácí ekonomiky a z humanitární krize.

„Potřebujeme ještě více vojáků a také více funkcionářů režimu, aby nás podpořili v naplňování ústavy a návratu demokracie,“ prohlásil v sobotu Guaidó. 

Vojáci mají strach

Podle Guaidóa je hodně vojáků, kteří chtějí skoncovat s Madurovým režimem, mají ale stále strach. Svou roli hrají i peníze. Podle expertů citovaných deníkem El Nacional, i přes humanitární a ekonomickou krizi a americké sankce armádní velitelé stále dostávají od Madurova režimu dost peněz. U nižších důstojníků hraje roli obava z represí, v posledních letech jich skončily desítky ve vězení. Někteří ale stále věří Madurovi i kvůli historické nevraživosti vůči "imperialistickým" Spojeným státům.

Armádu zřejmě zastrašují i ozbrojené skupiny podporující Madura, z nichž některé mají podporu od kolumbijská gerily ELN. V sobotu byli na severu Venezuely zavražděni čtyři vojáci, včetně jednoho generála, a dva policisté. Motiv činu zatím není jasný, uvedla agentura EFE.

V sobotu pořádala opozice demonstrace u armádních posádek, kde se lidé snažili už poněkolikaté vojáky přesvědčit, aby pomohli opozici přimět Madura k odstoupení. Lidé vojákům předávali i kopii zákona o amnestii, který začátkem roku schválil parlament. Tento zákon zaručuje beztrestnost vojákům, kteří pomohou obnovit v zemi demokracii. Madurova vláda ale parlament neuznává a před dvěma lety ustavila vlastní zákonodárný sbor.

Podle deníku El País dorazily k posádkám v sobotu stovky lidí. Opoziční televize TV Venezuela zveřejnila fotografie a videa, na nichž lidé hovoří s příslušníky ozbrojených sil. Na jednom z nich příslušník národní gardy kopii zákona o amnestii spálil.

Venezuelská armáda má podle deníku El País asi 123.000 členů, z toho 23.000 je národní garda. Pochybnosti panují o počtu milicí, které tvoří civilisté a penzionovaní vojáci. Maduro tvrdí, že jich jsou dva miliony, Mezinárodní ústav pro strategická studia (IISS) je odhaduje asi na 200.000, většina z nich ale zřejmě nemá vojenský výcvik. „Mnozí z nich jsou státní zaměstnanci a většina z nich nikdy nestřílela,“ řekla deníku El País venezuelská armádní expertka Rocío San Miguelová. 

Sledujte pořady Blesk Zpráv

Epicentrum S prezidentem v Lánech Ptám se, pane premiére

Redakce Blesk Zpráv pro vás každý týden od pondělí do čtvrtka připravuje pořad Epicentrum s rozhovory na aktuální témata. Kromě toho vám pravidelně přinášíme názory prezidenta Miloše Zeman v pořadu S prezidentem v Lánech a zpovídáme i premiéra Andreje Babiše.

Taurus70 ( 6. května 2019 11:51 )

PPP150W takze impotent to sedi ale je hezke ze se priznate.Dusevni na 100% a
fyzicky zrejme taky jeste jste zapomel zminit vysoky tlak tam uz je to kousek
k mrtvicce tak vydrzte😂😂😂😂

PPP150W ( 5. května 2019 18:35 )

Ještě jsem neviděl duševně chorého, který svou chorobu přizná. Vy
nejste výjimkou. PS mé léky na snížení hladiny cholesterolu a jejich
dávkování mi vyhovují. Netřeba to měnit.

Taurus70 ( 5. května 2019 14:15 )

PPP150W na rozdil od Vas medikaci nepotrebuji ale Vy by jste mel zvysit
davky😂😂😂

PPP150W ( 5. května 2019 12:45 )

Jistě. A své léky jste už dnes měl?

Taurus70 ( 5. května 2019 12:13 )

Amerika je bezzuby psik😂😂😂

Zobrazit celou diskusi
Další videa
Články odjinud