Supercyklon ohrožuje 100 milionů lidí. Je nejhorší za 20 let, kdy umíraly tisíce Indů

Autor: ČTK, Darina Jíchová - 
3. 5. 2019
13:45

Na východní pobřeží Indie dnes udeřil cyklon Fani, kvůli němuž úřady evakuovaly přes milion lidí. Bouře, kterou doprovází vítr o rychlosti 200 až 250 kilometrů v hodině, vyvracela stromy a lámala stožáry elektrického napětí. Uzavřeny zůstaly školy či úřady, na některých místech nefunguje letecká ani vlaková doprava, informovala média. Jedná se o nejhorší cyklon za posledních 20 let, v ohrožení je zhruba 100 milionů lidí žijících na indickém východním pobřeží.

Největší dopad bouře se očekává ve státě Urísa, k jehož pobřeží se cyklon dostal v pátek ráno místního času (5:20 českého času). Zvláště z níže položených oblastí v patnácti okresech tohoto státu bylo evakuováno kolem 1,2 milionu lidí, pro které úřady zřídily téměř 4000 nouzových přístřešků. Síla větru, kterou nyní dosahuje cyklon Fani, je na hranici mezi hurikánem čtvrté a páté kategorie.

Východní pobřeží Indie neuvěřitelnou silou zasáhl cyklon Fani, přes milion lidí bylo evakuováno (3.05.2019).Východní pobřeží Indie neuvěřitelnou silou zasáhl cyklon Fani, přes milion lidí bylo evakuováno (3.05.2019). | Reuters

Masivní evakuace

Bouře zasáhla i turistické město Púrí, kde stojí proslulý přes 850 let starý chrám Džagannáth. Město musely opustit desetitisíce lidí včetně mnoha zahraničních návštěvníků, které odvážely do bezpečí zvláštní vlaky.

„Škody v Púrí jsou rozsáhlé, byly přerušeny dodávky elektřiny a telefonické spojení,“ uvedl zvláštní výbor pro humanitární pomoc ve státě Urísa. V pohotovosti jsou podle agentury Reuters lékaři, zdravotníci i humanitární pracovníci. O zraněných či obětech zatím nejsou žádné zprávy.

Region před 20 lety, v roce 1999, čelil zásahu obdobně silné bouře, tehdy si živel vyžádal nejméně 10 tisíc obětí.

Největší hrozbou jsou záplavy

Postižen je i sousední stát Bangla (bývalé Západní Bengálsko), kde bylo uzavřeno mezinárodní letiště v metropoli Kalkatě. Přerušen byl provoz tří přístavů na východním pobřeží země. Po celé Indii bylo zrušeno nejméně 200 vlakových spojů. Neprůjezdná je také dálnice do Púrí, která je pokryta popadanými stromy a stožáry elektrického vedení.

Předpokládá se, že cyklon s sebou přinese vydatné deště, které způsobí záplavy. Právě povodně jsou jednou z největších hrozeb, kterou živel představuje. Značné škody mohou způsobit také silné bouřky a vítr. Fani je nejsilnějším cyklonem, který se zformoval nad Indickým oceánem v této sezoně, předcházela mu jen lednová bouře Pabuk.

Východní pobřeží Indie neuvěřitelnou silou zasáhl cyklon Fani, (3.05.2019).Východní pobřeží Indie neuvěřitelnou silou zasáhl cyklon Fani, (3.05.2019). | Reuters

Cyklon míří na Bangladéš

Bouře, která byla podle agentury AP ve své vrcholné fázi hodnocena nejvyšším stupněm na pětibodové škále, po příchodu na pevninu mírně zeslábla. Podle meteorologů nyní postupuje ze státu Urísa severovýchodním směrem přes stát Bangla směrem k Bangladéši.

V Bangladéši, přes který má bouře přecházet v sobotu, zahájily úřady preventivní evakuaci půlmilionu lidí z pobřežních oblastí, sdělily vládní zdroje. Uzavřeny již byly také přístavy. Humanitární organizace varovaly, že bouří je ohrožen více než milion rohingských uprchlíků ze sousední Barmy, kteří žijí v uprchlických táborech poblíž bangladéšského města Cox'́s Bázár.

Podle agentury AP mohutná bouře Fani ovlivňuje počasí i v tak vzdálených oblastech, jako je Himálaj. Na nejvyšší hoře světa Mount Everestu někteří horolezci se svými výpravami sestupují do nižších táborů kvůli zhoršení počasí a viditelnosti ve vyšších nadmořských výškách. Nepálská vláda vydala varování před hustým sněžením v horách a před deštěm a bouřemi v níže položených regionech. Květen je s ohledem na počasí nejlepším měsícem k výstupu na Mount Everest a na jeho svahu jsou nyní stovky horolezců a jejich průvodců, nosičů a kuchařů, píše agentura AP.

Pohřeb Karla Gotta

Parte Děti Karla Gota Rozloučení na Žofíně Záznam zádušní mše Hosté na zádušní mši O životě Karla Gotta Dědictví Bertramka

Hrob

Celé Česko truchlí. Zemřel Karel Gott, držitel čtyř desítek Zlatých slavíků. Jen málokterý umělec za sebou zanechá tolik děl, jako zesnulý zpěvák. Připomeňte si Mistrův život.

Vše o Karlovi Gottovi čtěte ZDE

Zobrazit celou diskusi
Další videa