Závod s časem: Přeživší ničivého cyklónu Idai čekají na záchranu na střechách i stromech

20. 3. 2019
11:30

Cyklón Idai, který přináší ničivé a smrtelně nebezpečné počasí, zasáhl jihovýchodní část Afriky. Nejhorší situace je v Mosambiku, sousedním Zimbabwe a Malawi. Chudé státy, jejichž obyvatelstvo už tak trápí všudypřítomná bída, teď bojují o životy tisíců lidí. Jen v Mosambiku uvěznila velká voda tisíce obyvatel, kteří na záchranu čekají na střechách domů nebo v korunách stromů. O zoufalé situaci referují weby CNN a Telegraph. 

Lidé, které uvěznil enormní a bleskurychlý nárůst vodní hladiny, se instinktivně přesunuli do vyvýšených míst, konkrétně na střechy svých obydlí, nebo vylezli na stromy. Teď čekají na záchranu. „Na mnoha místech nejsou nad povodněmi viditelné ani střechy ani koruny stromů,“ řekl Machiel Pouw ze společnosti Save the Children serveru Telegraph. „V jiných oblastech lezou lidé na střechy a zoufale čekají na záchranu.“

Cyklón Idai se dost možná stane vůbec tím nejsmrtelnějším cyklónem, jaký kdy zasáhl jižní část Afriky. Voda navíc stále stoupá a přeživší hrají o minuty.

Pod vodou jsou celé vesnice, ale i větší města. Humanitární pracovníci přiznali, že času mnoho nezbývá, jejich cílem je zachránit lidi uvězněné a odřízlé od okolního světa. Podle organizace Save the Chilren jde o tisíce lidí. 

Mosambický prezident Filipe Nyusi, který si situaci prohlédl z vrtulníku, žádá o pomoc mezinárodní společenství s tím, že viděl těla lidí „plující“ v povodňových vodách. „Je to skutečná humanitární katastrofa obrovských rozměrů,“ řekl a dodal, že zahlédl několik mosambických vesnic, které byly zcela zničeny poté, co se řeky vylily ze svých břehů.

Ačkoliv je oficiální počet obětí hlášených v Mosambiku zatím 84, reálný počet mrtvých by mohl překročit tisícovku. Více než 100 lidí je usmrceno také v Zimbabwe a Malawi, upozorňuje deník Telegraph. 

Sibyla ( 20. března 2019 12:30 )

věřím, že se obyvatelé Mosambiku zapojí do obnovy poničených oblastí stejně, jako to učinili lidé při povodních u nás.

Zobrazit celou diskusi
1080p 720p 360p
Další videa